Events Calendar

Yearly View
By Year
Monthly View
By Month
Search
Search
Completoria Uroczysty Koncert Jubileuszowy
Friday, 28. September 2018, 19:30
Archikatedra Oliwska, Biskupa Edmunda Nowickiego 5, Gdańsk

Location: Archikatedra Oliwska
Biskupa Edmunda Nowickiego 5
Gdańsk

W 2018 roku Polski Chór Kameralny obchodzi jubileusz 40-lecia istnienia. Centralnym punktem obchodów będzie Uroczysty Koncert Jubileuszowy zaplanowany na godzinę 19:30 w piątek, 28 września w Archikatedrze Oliwskiej.

Podczas koncertu usłyszymy dwie kompozycje o charakterze sakralnym, utwory zaliczane do formy koncertu wokalno-instrumentalnego – do tekstu Komplety (łac. Completorium), ostatniej części liturgii godzin, odprawianej przed udaniem się na spoczynek.

Pierwszym kompozytorem, którego muzyka zabrzmi w niezwykłej akustyce oliwskiej katedry, jest Stanisław Sylwester Szarzyński. Niewiele wiemy o jego życiu, jednak zachowane ślady prowadzą do Łowicza. Być może więc był członkiem działającej przy tamtejszej katedrze – drugim wówczas najważniejszym po Gnieźnie kościele w Polsce – kapeli prymasowskiej.

W drugiej części zabrzmi dzieło Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, stanowiące jedno z najwspanialszych osiągnięć muzyki polskiego baroku. Gorczycki, kapelmistrz katedry na Wawelu, uważany jest za najwybitniejszego kompozytora swojej epoki, nazywany był czasem nawet polskim Händlem. Jego Completorium to przykład utworu napisanego w stile moderno, wykorzystującego bogatą technikę koncertującą.

W koncercie wezmą udział cenieni w Polsce i za granicą śpiewacy oraz argentyński artysta Juan Sebastian Lima, jeden z najbardziej rozchwytywanych wirtuozów teorby, lutni i gitary barokowej swojego pokolenia. Nad całością będzie czuwał Jan Łukaszewski, dyrygent i dyrektor Polskiego Chóru Kameralnego i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana, który jest zaliczany do najwybitniejszych w Europie specjalistów w dziedzinie muzyki chóralnej.