Kalendarz wydarzeń

Widok roku
W roku
Widok miesiąca
W miesiącu
Search
Szukaj
KONCERT PAPIESKI
Piątek, 16. Październik 2020, 19:00
Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy, Andrzeja Szwalbego 6 , Bydgoszcz

plakat wydarzenia

Miejsce: Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy
Andrzeja Szwalbego 6
Bydgoszcz
85-080

Te Deum Krzysztof Herdzin skomponował na zamówienie marszałka województwa kujawsko-pomorskiego z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II. W światowej premierze dzieła, pod batutą kompozotora, wezmą udział znakomici soliści, orkiestra Filharmonii Pomorskiej oraz Polski Chór Kameralny. 

na kanale Youtube Filharmonii Pomorskiej

Zapraszamy do oglądania transmisji z koncertu dostępnej -> na kanale Youtube Filharmonii Pomorskiej <-

 

      ,, Z radością, ale i pokorą przyjąłem zaproszenie Marszałka Piotra Całbeckiego do napisania Te Deum na okoliczność 100-lecia urodzin Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II. Postać to wyjątkowa w historii nie tylko świata, ale i sztuki. Aktor i dramaturg, orator i myśliciel, wrażliwy obserwator zmieniającego się świata i człowieka, tego powołanego i wybranego z całego dzieła stworzenia choć i tak często upadającego.

    To kolejny utwór sakralny, który napisałem w ostatnim czasie. Po Requiem, wydaje mi się być kompozycją najbardziej wyrastającą z mojej duchowości, próbą zrozumienia samego siebie i określenia swojego miejsca w świecie. Łaciński tekst tego chwalebnego hymnu wprowadza wyjątkową atmosferę obcowania z sacrum, inspiruje kompozytora, a mam nadzieję, że i odbiorcę, do wejścia w wyższy stopień wibracji... Całość jest ciągłym poszukiwaniem, dążeniem do zrozumienia Absolutu. W świecie, w którym coraz bardziej króluje bezideowość, dla mnie ważny  jest powrót do Sacrum, do korzeni i tradycji, bezwzględna miłość do ludzi i współodczuwanie.

    Utwór podzieliłem na trzy części a przeznaczyłem na duży aparat wykonawczy: dwoje solistów, chór i orkiestrę symfoniczną. Przeplatają się w nim fragmenty podniosłe i uroczyste z refleksyjnymi i medytacyjnymi.

   Proszę traktować te współbrzmienia, jako moje podziękowanie za obecność Jana Pawła II w naszym życiu."

 Krzysztof Herdzin

Zapraszamy do oglądania transmisji z koncertu dostępnej na https://www.youtube.com/user/filharmoniapomorska