Kalendarz wydarzeń

Widok roku
W roku
Widok miesiąca
W miesiącu
Search
Szukaj
Doroczny Koncert Bożonarodzeniowy pod patronatem Prezydenta Miasta Gdańska
Sobota, 26. Grudzień 2020, 16:00
Archikatedra Oliwska, Biskupa Edmunda Nowickiego 5, Gdańsk

plakat wydarzenia

Miejsce: Archikatedra Oliwska
Biskupa Edmunda Nowickiego 5
Gdańsk

 bezpłatny streaming dostępny na stronie www.polskichorkameralny.pl oraz www.gdansk.pl

,,W 2006 roku z inspiracji Jana Łukaszewskiego, dyrektora Polskiego Chóru Kameralnego, dokonałem twórczego opracowania kolęd i rzecz nazwałem Cicha noc – koncert  kolęd na chór i kameralną orkiestrę smyczkową.

                Zadanie było niełatwe, istnieją bowiem dziesiątki różnych opracowań i trudno coś oryginalnego dodać od siebie, by nie zatracić ducha pięknych polskich śpiewów bożonarodzeniowych.

                Cicha noc nie jest wprawdzie polską kolędą, ale na tyle wrosła w naszą tradycję, że bez obaw można było zamieścić ją w programie, a także posłużyć się jej tytułem i nadać go całemu koncertowi. Ów tytuł to również pomysł Jana Łukaszewskiego. Aby zróżnicować i wzbogacić dzieło dodałem swoją pastorałkę ze słowami Elżbiety Szeptyńskiej Niemowlątko na słomie na chór a cappella (I nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim na Kolędę lub Pastorałkę – Będzin 1996), a Hej, w Dzień Narodzenia potraktowałem jako utwór wyłącznie instrumentalny, wplatając tematy innych kolęd. W kolędzie Gdy śliczna Panna odwróciłem role, powierzając orkiestrze dość swobodnie potraktowaną melodię, a chórowi akompaniament. W wielu utworach rozwinąłem wstępy i zakończenia, a w ostatnich taktach kolędy Anioł pasterzom mówił pozwoliłem sobie na dopisanie nieistniejącego w oryginale słowa „Gloria”.

                W 2008 roku niemieckie wydawnictwo Carus Verlag wydało płytę z Koncertem. Nagrania dokonał Polski Chór Kameralny wraz z Polską Filharmonią Kameralną Sopot. Ich znakomita interpretacja zainspirowała inne chóry i orkiestry. W 2009 roku amerykański chór – Omaha Symphonic Chorus, któremu towarzyszyła orkiestra smyczkowa Omaha Symphonic Chamber Orchestra, zaśpiewał po polsku (rodowici Amerykanie!) trzy kolędy z cyklu. W latach 2009-2010 Cichą Noc wykonywały Chór i Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej. Na prośbę dyrygenta Henryka Wojnarowskiego do ostatniego wykonania dopisałem jeszcze dwie kolędy, w tym własną – Dziś z żywota Panieńskiego ze słowami Stanisława Herakliusza Lubomirskiego (1642-1702). W styczniu bieżącego roku Koncert został wykonany przez Chór Polskiego Radia w Krakowie i Orkiestrę Kameralną Fresco Sonare pod dyrekcją Moniki Bachowskiej.

                Parę tygodni temu skomponowałem do tekstu Elżbiety Szeptyńskiej nową kolędę na chór a cappella Prowadź gwiazdeczko i z radością wprowadzam ją do programu."

 

MACIEJ MAŁECKI (grudzień 2011)