Mesjasz - koncert online

Data

piątek, 28.05.2021

Godzina

19:00

Miejsce

Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy, Andrzeja Szwalbego 6 , Bydgoszcz

Program

Georg Friedrich Händel (1685-1759) – Oratorium Mesjasz HWV 56 

Wykonawcy

Ingrida Gápová - sopran
Kacper Szeloążek - kontratenor
Rafał Bartmiński - tenor
Artur Janda - bas
Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis
Polski Chór Kameralny
Kai Bumann - dyrygent
Jan Łukaszewski przygotowanie Chóru
Mateusz Buława - impresje filmowe
Bogusław Sobczuk - reżyseria

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz z budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.


W roku 2021, w sposób szczególny wspominamy osobę Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego. Z tej okazji Filharmonia Pomorska przygotowuje specjalne wykonanie obszernego wyboru arii i chórów z monumentalnego oratorium „Mesjasz” Georga Friedricha Händla w formie dedykowanej młodemu odbiorcy.  W tym roku minie dokładnie 280 lat od powstania Händlowskiego arcydzieła, które do dziś zachwyca i inspiruje nie tylko, jak się okazuje, muzyków i melomanów.
Z uwagi na wzmożone środki ostrożności związane z pandemią i brak możliwości udziału publiczności w wykonaniu, koncert chcemy przygotować w specjalnej wersji filmowej, którą udostępnimy na bezpłatnej platformie YouTube Filharmonii Pomorskiej. Pandemiczne warunki skutecznie utrudniające bezpośredni kontakt pomiędzy artystami a odbiorcami, rodzą potrzebę tworzenia czegoś nowego, mogącego zastąpić dotychczasowe formy prezentacji twórczości. To szalenie trudne, bowiem nic nie jest w stanie zrekompensować bezpośredniego obcowania ze sztuką, jej kreatorami „tu i teraz”. Pragnienie tej bliskości popycha twórców do szukania takich sposobów przekazu interpretacji, dzielenia się z odbiorcą swoim postrzeganiem dzieła muzycznego, który sam w sobie staje się nową formą. To co zaprezentujemy Państwu w Niedzielę Wielkanocną, nie jest już tylko sfilmowanym koncertem, który odtworzyć możemy na komputerze. To co właśnie powstaje jest efektem wrażliwości, wiedzy, umiejętności i talentów zaangażowanych w ten twórczy proces artystów. Sięga jednak czasów, gdy powstawały pierwsze księgi prorockie. Stamtąd bowiem – i oczywiście z Nowego Testamentu – Charles Jennens czerpał wersety do recytatywów, arii i chórów oratorium Händla.
Za muzyczną stronę przedsięwzięcia odpowiedzialny będzie współpracujący z nami wielokrotnie Kai Bumann – były szef artystyczny FP i były dyrektor artystyczny gdańskich filharmoników. Reżyserem całości przedsięwzięcia jest Bogusław Sobczuk, współpracujący z Filharmonią Pomorską aktor, dziennikarz i konferansjer. Partie solowe zaśpiewają; Ingrida Gápová – sopran, Kacper Szelążek – kontratenor, Rafał Bartmiński – tenor, Artur Janda – bas, zaś Polski Chór Kameralny przygotuje jego szef Jan Łukaszewski. Artystom tym towarzyszyć będzie Orkiestra Kameralna Filharmonii Pomorskiej Capella Bydgostiensis, która koncertem tym rozpocznie obchody 60-lecia istnienia. Nagranie odbędzie się w sali im. Artura Rubinsteina Filharmonii Pomorskiej a dokona go profesjonalna ekipa realizatorów dźwięku i wizji w wysokiej jakości odtwarzania 4K. W postprodukcji, w której zawarte zostaną obszerne fragmenty oratorium, wykorzystamy impresje filmowe przygotowane przez młodego, niezależnego reżysera krótkometrażowych filmów dokumentalnych Mateusza Buławę. Będą one artystycznym przełożeniem biblijnych treści zawartych w Händlowskim dziele na język współczesnego obrazu, do którego przywykli youtuberzy. Wrażliwość współczesnego odbiorcy nastawiona jest na język szybko zmieniających się obrazów i krótkich, jednoznacznych komunikatów. Dla wzruszenia głębokich pokładów odczuwania sięgamy po medium pozwalające na dialog artystyczny pomiędzy muzykami i filmowcem, którzy własnym, autonomicznym językiem werbalizują treści biblijne. Historyczne przesłanie zawarte w wersetach Mesjasza połączone z muzyką mistrza baroku w wykonaniu współczesnych muzyków i obrazem rzeczywistości „tu i teraz” ma ogromne szanse na wskazanie uniwersalnych dla człowieka wartości w dostępnej formie.

0 Days 10 Hours 52 Minutes 02 Seconds

Bilety

Bezpłatna transmisja online na Youtube Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego

czerwiec 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Te Deum w Pelplinie
Poprzednie

Te Deum w Pelplinie

Miejsce
Bazylika Katedralna pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Pelplinie
niedziela, 23.05.2021
Decalogue –„10 Prostych Słów”
Dalej

Decalogue –„10 Prostych Słów”

Miejsce
plac przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
sobota, 26.06.2021