Decalogue –„10 Prostych Słów”

Data

sobota, 26.06.2021

Godzina

15:00

Miejsce

plac przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Program

  • ARKA NOEGO (15:00-16:00)

Dziecięcy zespół muzyczny, wykonujący piosenki o tematyce religijnej. W jego skład wchodzą głównie dzieci członków zespołu 2Tm2,3 oraz ich przyjaciele. Działalność grupy sięga 1999 r., kiedy to powstała pierwsza piosenka z okazji pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II. Od tego czasu młodzi wykonawcy koncertują nie tylko w Polsce, ale również zagranicą, np. w USA i Kanadzie. Występowali przed Ojcem Świętym Janem Pawłem II i tysiącami wiernych podczas wielkiego spotkania dzieci na zakończenie Roku Jubileuszowego.  Piosenki Arki Noego szybko wpadają w ucho i cieszą się taką popularnością, że zostały przetłumaczone i nagrane w kilku językach obcych. Zespół wydał dotychczas 7 płyt.

  • LUXTORPEDA (18:30-19:00)

Polska grupa wykonująca szeroko pojętą muzykę rockową. Powstała w 2010 r. z inicjatywy gitarzysty i wokalisty Roberta Friedricha, znanego z zespołów: Acid Drinkers, Arka Noego, Kazik na Żywo i 2Tm2,3. Muzyk do współpracy zaprosił związanych z zespołem 2Tm2,3 gitarzystę Roberta Drężka i basistę Krzysztofa Kmiecika oraz ówczesnego perkusistę Turbo i zespołu Armia Tomasza Krzyżaniaka. W 2011 r. w trakcie nagrywania albumu skład uzupełnił wokalista Przemysław „Hans” Frencel, raper znany z duetu Pięć Dwa. Debiutancki album formacji zatytułowany Luxtorpeda ukazał się 9 maja 2011 r. W sesji nagraniowej wziął udział także Maciej Jahnz, który zarejestrował partie solowe gitary elektrycznej. W 2021 r. z okazji dziesięciolecia zespół nagrał covery własnych utworów na płytę Elektroluxtorpeda.

  • JÓZEF SKRZEK (19:15-19:55)

Multiinstrumentalista, wokalista i kompozytor. Współpracował z najwybitniejszymi muzykami z Polski i świata m.in. Czesławem Niemenem. Współtwórca grupy SBB, z którą nagrał kilkanaście płyt, demonstrując światu nową formułę muzyki uniwersalnej, ze słowiańską romantyką oraz buntowniczą dynamiką rocka. Od początku lat osiemdziesiątych regularnie występuje w kościołach, prezentując zarówno stricte organowe recitale, jak i koncerty na których łączy brzmienia akustyczne z syntezatorami. Z powodzeniem komponuje muzykę filmową i reklamową. Wspólnie z Lechem Majewskim wystawił operę współczesną „Pokój Saren”. Współpracuje także z prof. Wiesławem Komasą, intuicyjnie łącząc słowo mówione z muzyką (spektakl „Jesteś, który jesteś”). Jego niebywały dorobek artystyczny został doceniony złotym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

  • KONCERT GŁÓWNY DECALOGUE (20:00-21:00)

Finałowy występ wszystkich artystów uczestniczących w festiwalu Festiwalu Decalogue – 10 Prostych Słów! Koncert złożony z wystąpień wielu różnorodnych polskich wokalistów, połączony z elementami przemówień Jana Pawła II z 1991 roku. Celem wydarzenia jest przypomnienie wciąż aktualnego nauczania Ojca Świętego, ukazanie wartości Dekalogu jako fundamentu życia chrześcijańskiego oraz źródła światła dla współczesnego świata. Papieskie słowa sprzed lat, mimo odmiennego kontekstu, nic nie straciły ze swej aktualności. W czasach erozji zasad, rozmywania wartości i kwestionowania rzeczy świętych warto posłuchać wołania św. Jana Pawła II, proroka posłanego do własnej Ojczyzny.

Wykonawcy

Andrzej Lampert
Marcin Spenner & Piotr Łukaszewski
Agnieszka Cudzich
Józef Skrzek
Ksiądz Jakub Bartczak
Marika
Arka Noego
Luxtorpeda
Adeb Chamoun Trio (Adeb Chamoun, Katarzyna Gacek-Duda, Wassim Ibrahim)
Anna Witczak-Czerniawska
Katarzyna Bogusz
Dominik Bieńczycki (Dikanda)
Polski Chór Kameralny
Orkiestra Wojskowa w Bydgoszczy oraz Kujawsko-Pomorska Orkiestra Muzyki Polskiej p/d mjr. Dominika Sierzputowskiego
Sekcja rytmiczna p/k. Marcina Pospieszalskiego (Szymon Madej – perkusja, Tomas Cellis Sanchez – perkusjonalia, Marcin Pospieszalski – bas, Piotr Cudzich – fortepian, Dariusz Bafeltowski – gitara, Piotr Łukaszewski – gitara).

Projekt ma charakter kulturalno-edukacyjny i ma na celu promocję uniwersalnych europejskich wartości wyrosłych w kręgu kultury śródziemnomorskiej i judeochrześcijańskiej takich, jak pokój, patriotyzm, heroizm, honor, poświęcenie, lojalność, miłosierdzie czy działanie na rzecz wspólnego dobra. Wartości, których ośmieszenie i porzucenie przez dwa XX-wieczne totalitaryzmy, niemiecki i sowiecki, doprowadziło do dziejowego kataklizmu, jakim była II wojna światowa. Festiwal Decalogue – 10 Prostych Słów! to jedyny taki, jednodniowy cykl koncertów i spotkań ewangelizacyjnych w 30. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do wolnej Polski. W obecnej sytuacji, w której wiele osób pyta co robić, gdzie szukać odpowiedzi na chaos i brak autorytetów – odpowiedzą są słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane w 1991 roku podczas pielgrzymki do Polski: Oto Dekalog, oto 10 słów. Od tych dziesięciu prostych słów zależy przyszłość człowieka i społeczeństw. Przyszłość narodu, państwa, Europy i świata. 

11 Days 05 Hours 23 Minutes 58 Seconds

Bilety

Bilety: Arka Noego – 10 zł, Luxtorpeda, Józef Skrzek i koncert główny Decalogue – 10 zł

czerwiec 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Mesjasz - koncert online
Poprzednie

Mesjasz - koncert online

Miejsce
Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy, Andrzeja Szwalbego 6 , Bydgoszcz
piątek, 28.05.2021
Muzyka w altanie. Goście Polskiego Chóru Kameralnego
Dalej

Muzyka w altanie. Goście Polskiego Chóru Kameralnego

Miejsce
Altana w Parku Oliwskim, ul. Opata Jacka Rybińskiego w Gdańsku
sobota, 17.07.2021