Koncert Karnawałowy

Data

sobota, 28.01.2023

Godzina

18:00

Miejsce

Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35, Gdańsk

Program

George Gershwin, arr. Clay Warnick 
I got rhythm z musicalu „Girl crazy”

George Gershwin, arr. Clay Warnick 
„Porgy and Bess” (I got plenty onuttin, Summertime, It ain’t necceserarily so, Bess, you is my women now, Come along with me)

arr. Gene Puerling  
All the things you are

Jimmy McHugh, Herbert Stothart, arr. Harry Robert Wilson 
„A melodic caravan”(I feel a song comin’ on, I’m in the mood for love,  It’s a most unusual day, Don’t blame me, Cuban love song)
 

Leonard Bernstein, arr. William Stickles  
„West side story”

William Steffe, arr. Peter J. Wilhousky 
Battle Hymn of the Republic

Wykonawcy

Polski Chór Kameralny
Julita Kuczborska  trąbka
Łukasz Jankowski  fortepian
Jan Łukaszewski dyrygent

Bilety

40 zł - 30 zł

www.bilety24.pl
oraz w miejscu koncertu na godzinę przed jego rozpoczęciem

Polski Chór Kameralny zaprasza na Koncert Karnawałowy, muzyczną podróż do niezwykłego świata amerykańskich filmów i musicali z lat '30 -'50 ubiegłego wieku. 

 

I got rhythm
Porgy and Bess

GEORGE GERSHWIN, arr. CLAY WARNICK
Gershwin zapisał niezwykłą kartę w historii muzyki jako ten, który potrafił w mistrzowski sposób zacierać dotychczas nieprzekraczalne granice między jazzem czy, szerzej, muzyką rozrywkową, a klasyką, czego przykładami są między innymi „Błękitna rapsodia”, poemat symfoniczny „Amerykanin w Paryżu”, przeznaczona na orkiestrę symfoniczną i kubańskie instrumenty perkusyjne Uwertura Kubańska czy opera „Porgy and Bess” (ze słynną kołysanką Summertime). Jego kariera nie rozwinęłaby się być może tak wspaniale, gdyby Gershwin w wieku 18 lat nie trafił na Broadway, gdzie szybko zdobył sławę jako twórca znakomicie przyjmowanych musicali, z których piosenki stały się szybko do dziś grywanymi standardami jazzowymi. W programie koncertu znajdzie się jeden z nich – I got rhythm pochodzący z musicalu „Girl crazy”, a także wybór utworów z wspomnianej „folkowej opery” „Porgy and Bess”.

 

All the things you are
arr. GENE PUERLING
Utwór skomponowany przez Jerome’a Kerna, z tekstem Oscara Hammersteina. Stał się on jednym z najpopularniejszych standardów jazzowych. Został napisany do musicalu „Very Warm for May” z 1939 roku i wykonany przez Hirama Shermana, Frances Mercer, Hollace Shaw i Ralpha Stuarta. Następnie pojawił się w filmie „Broadway rhythm" z 1944 roku, w czołówce i jako powracający motyw komedii romantycznej  „A letter for Evie” z 1945 roku, a także w roku 2005 w filmie ”Pani Henderson”. 
Podczas koncertu All the things you are  zabrzmi w znakomitym opracowaniu Gene Puerling’a, słynnego wokalisty, aranżera, założyciela i lidera zespołów wokalnych Hi-Lo’s i Singers Unlimited;  zdobywcy nagrody Grammy za aranżację A Nightingale Sang in Berkeley Square w wykonaniu Manhattan Transfer.

 

A melodic caravan
JIMMY MCHUGH, HERBERT STOTHART, arr. HARRY ROBERT WILSON

To opracowany przez Harrego Roberta Wilsona cykl pięciu utworów znanych przede wszystkim z amerykańskich filmów, które powstały w latach 1930–50 ubiegłego wieku. Trzy pierwsze: I feel a song comin’ on, I’m in the mood for love oraz Cuban love song były częścią ścieżki dźwiękowej filmu „Every Night at Eight” z 1935 roku, w reżyserii Raoula Walsha. It’s a most unusual day po raz pierwszy można było usłyszeć w musicalu „Randka z Judy”, w którym główną rolę zgrała Elizabeth Taylor. Utwór Don’t blame me był częścią musicalu „Clowns in Clover” z 1942 roku.

 

West side story
LEONARD BERNSTEIN, arr. WILLIAM STICKLES
„West side story” to opowieść o losach nieszczęśliwej miłości portorykańskiej imigrantki Marii i Amerykanina Tony'ego, którzy są członkami walczących ze sobą nowojorskich gangów. Jeśli rozpoznają Państwo w tym opisie historię Romea i Julii, to nie jest to przypadek, bo właśnie dramat Szekspira stał się inspiracją dla Arthura Laurentsa, który napisał libretto uwspółcześnionej wersji historii kochanków z Werony i osadził ją w realiach przestępczych dzielnic New York City. Autorem muzyki jest Leonard Bernstein, znakomity dyrygent, pianista i kompozytor, uważany za jeden z symboli muzyki amerykańskiej XX wieku. Na gruncie kompozycji największe sukcesy odnosił za życia jako twórca broadwayowskich musicali, ale tworzył również symfonie, muzykę do baletu i muzykę sakralną. Zestaw chóralnych fragmentów z „West side story” to pięć utworów: trzy z nich przeznaczone są na chór mieszany, jeden na trzygłosowy chór żeński (I feel pretty) i jeden na czterogłosowy chór męski.

 

Battle Hymn of the Republic
WILLIAM STEFFE, arr. PETER J. WILHOUSKY
Jedna z najbardziej rozpoznawalnych na całym świecie, amerykańska pieśń patriotyczna napisana przez Julię Ward Howe – amerykańską działaczkę społeczną i abolicjonistkę. Utwór powstał w 1861 roku, a rok później został opublikowany w miesięczniku „The Atlantic Monthly”. Battle Hymn of the Republic podczas wojny secesyjnej był też pieśnią bojową wojsk Unii. Dzisiaj pozostaje jedną z najważniejszych pieśni patriotycznych Stanów Zjednoczonych o czym świadczyć może wykonanie go podczas pogrzebu Martina Luthera Kinga oraz Johna F. Kennedy’ego.

 

więcej:
https://www.polskichorkameralny.pl/pl/aktualnosci-blog/muzyczny-karnawal-z-polskim-chorem-kameralnym-28-01-gdansk

 

Łukasz Jankowski

Ukończył Wydział Fortepianu w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w 2005 roku w klasie prof. Bogdana Kułakowskiego oraz Aranżacji i Kompozycji Jazzowej w klasie prof. Leszka Kułakowskiego w 2015 roku.

 

Podczas swojej edukacji muzycznej brał udział wielu muzycznych kursach mistrzowskich i współpracował z wieloma znanymi pianistami takimi jak Viera Nossina, Dina Yoffe, Bogdan Czapiewski, Andrzej Jasiński. 


W 2008 roku został laureatem Estrady Młodych 42. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. Występował na wielu scenach muzycznych w Polsce i Europie. Jego życie zawodowe związane jest z Gdańskiem i Słupskiem, gdzie mieszka i pracuje jako wykładowca, nauczyciel fortepianu jak i akompaniator, kompozytor i aranżer.

marzec 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Nasze Boże Narodzenie / Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, Gdańsk - Żabianka
Poprzednie

Nasze Boże Narodzenie / Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, Gdańsk - Żabianka

Miejsce
Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, plac Kardynała Stefana Wyszyńskiego 1, Gdańsk-Żabianka
sobota, 14.01.2023
NICOLAO COPERNICO DEDICATUM koncert w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika | Gdańsk
Dalej

NICOLAO COPERNICO DEDICATUM koncert w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika | Gdańsk

Miejsce
Dwór Artusa, ul. Długi Targ 43/44, Gdańsk
sobota, 18.02.2023