Polski Chór Kameralny zaprasza na Koncert Karnawałowy, który odbędzie się w sobotę, 28 stycznia o godz. 18:00 w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku. Będzie to muzyczna podróż do niezwykłego świata amerykańskich filmów i musicali z lat '30 -'50 ubiegłego wieku. W programie koncertu znajdą się m.in. utwory George’a Gershwina i Leonarda Bernsteina, którzy spośród amerykańskich muzyków XX wieku osiągnęli największy międzynarodowy sukces. Obaj komponowali muzykę łączącą klasykę z jazzem i popem, obaj byli świetnymi pianistami.

Muzyka Gershwina jest niezwykła, gdyż brzmi jak klasyczna i popularna zarazem, zawsze budząc wielkie zainteresowanie słuchaczy. Uznając jazz za rodzaj amerykańskiej muzyki ludowej, Gershwin udowodnił, że może on być, jak folklor innych krajów, inspiracją dla utworów symfonicznych i nadawać im narodowe piętno. W mistrzowski sposób potrafił zacierać dotychczas nieprzekraczalne granice między jazzem czy, szerzej, muzyką rozrywkową, a klasyką, czego przykładami są między innymi „Błękitna rapsodia" czy poemat symfoniczny „Amerykanin w Paryżu”.  W programie koncertu znajdzie się jeden z jego słynnych standardów jazzowych – I got rhythm pochodzący z musicalu „Girl crazy”, a także wybór utworów z opery „Porgy and Bess”.

Bernstein działał dodatkowo jako dyrygent, pedagog, popularyzator i organizator życia muzycznego, publicysta i wydawca, aktywista społeczny. Na gruncie kompozycji największe sukcesy odnosił jako twórca broadwayowskich musicali, ale tworzył również symfonie, muzykę do baletu i muzykę sakralną. Jego słynny musical „West side story” przedstawia historię nieszczęśliwej miłości Romea i Julii wśród zaniedbanej młodzieży współczesnego Nowego Jorku - Amerykanina Tony'ego i portorykańskiej imigrantki Marii, którzy są członkami walczących ze sobą nowojorskich gangów.

Podczas koncertu zabrzmią też znane melodie z filmów „Broadway rhythm", Every Night at Eight” oraz musicali „Randka z Judy” i „Clowns in Clover”.  

Zapraszamy na muzyczny karnawał z Polskim Chórem Kameralnym.


więcej informacji:
polskichorkameralny.pl