Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci Jarosława Bręka, profesora sztuk muzycznych, wybitnego śpiewaka, znakomitego artysty o absolutnie wyjątkowym głosie, z którym wielokrotnie dzieliliśmy scenę, życzliwego człowieka. Najbliższej rodzinie oraz wszystkim, których ta śmierć poruszyła, składamy najszczersze wyrazy współczucia.
 

Jarosław Bręk w latach 1984-1996 śpiewał w Poznańskich Słowikach prof. Stefana Stuligrosza. Ukończył Akademię Muzyczną w Warszawie w klasie śpiewu prof. Jerzego Artysza. Był laureatem nagród na konkursach wokalnych w Barcelonie, Vercelli i Lizbonie. Dwukrotnie nominowany do Paszportu Polityki. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Brązowym Medalem Gloria Artis, odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej, Odznaką Honorową za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego oraz Odznaką Honorową za zasługi dla Województwa Lubuskiego. Śpiewał na scenach i estradach niemal całej Europy, Japonii, Libanu, Rosji i Izraela. Współpracował ze 150 orkiestrami i 200 chórami z całego świata, wykonał ponad 20 partii operowych oraz ponad 140 dzieł oratoryjnych, od C. Monteverdiego, przez G. Verdiego, G. Mahlera po K. Pendereckiego.

Występował z wybitnymi dyrygentami, jak Giovanni Antonini, Agnieszka Duczmal, Jerzy Maksymiuk, Alberto Zedda i wieloma innymi. Współpracował ze znakomitymi orkiestrami, m.in. Berliner Philharmoniker, Real Filharmonia de Galicia,Brał udział w prawykonaniach utworów J. Bruzdowicz, W. Kilara, K. Knittla. Występował podczas znaczących festiwali, m. in. Easter at King`s College Cambridge, Velikonoĉni Festival Duchovnĭ Hudby. Szczególnym wydarzeniem w jego karierze, jak sam podkreślał, było kilkukrotne wykonanie Winterreise F. Schuberta w roku 2019, z udziałem aktorów-narratorów: Andrzeja Seweryna, Jerzego Treli, Wojciecha Malajkata i Leszka Teleszyńskiego (Zamek Królewski w Warszawie, Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy, Aula UAM w Poznaniu).

Artysta dokonał wielu nagrań radiowych, a także nagrał około 30 płyt CD, wielokrotnie nagradzanych Fryderykami (2008, 2009, 2016, 2019) oraz nagrodą Złotego Orfeusza (2008, 2010, 2014). Wydane przez NAXOS nagranie Stabat Mater K. Szymanowskiego (Chór i Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie pod dyrekcją Antoniego Wita) w 2009 roku otrzymało nominację do nagrody Grammy. Jarosław Bręk w 2021 roku uzyskał tytuł profesora sztuki. Prowadzi klasę śpiewu w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Pełni funkcję Dyrektora Artystycznego Festiwali Muzycznych w Drezdenku i Krzyżu Wlkp.

Wielokrotnie współpracowaliśmy wspólnie, ostatnio czterokrotnie w 2022 roku: w kwietniu w Archikatedrze Oliwskiej wykonaliśmy Stabat Mater Antonína Dvořák, później w maju – w Bydgoszczy i Gdańsku – śpiewaliśmy Msze Josepha Haydna i Józefa Zeidlera, natomiast w sierpniu spotkaliśmy się podczas Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana, gdzie pan Bręk brawurowo wykonał solowe partie Osmina (Uprowadzenie z seraju) oraz Komandora (Don Giovanni) w spektaklu Muzyka nocy. Będziemy go pamiętać jako niezwykle życzliwego przyjaciela, wspaniale przygotowanego do swej roli artystę, który wkładał całe serce we wszystko, co robił. Cześć jego pamięci!