To już ostatni wirtualny koncert z cyklu Nadzwyczajne Koncerty Polskiego Chóru Kameralnego.

Zesłanie Ducha Świętego

 

W programie:
Henryk Mikołaj Górecki - Veni Sancte Spiritus op. 61
Wolfgang Amadeusz Mozart - Litaniae de verabili altaris sacramento KV 243

 

Wykonawcy:
Julia Leżniewa – sopran
Ewa Marciniec  – alt
Krystian Krzeszowiak – tenor
Wojtek Gierlach – bas
Polski Chór Kameralny
Wenecka Orkiestra Barokowa
Jan Łukaszewski – dyrygent

 

Zielone Świątki, jak popularnie nazywa się uroczystość Zesłania Ducha Świętego, to święto bardzo zakorzenione w polskiej kulturze. Jako jedno z nielicznych, podobnie jak Boże Narodzenie i Wielkanoc, obchodzone jest przez dwa dni. Na tę szczególną okazję przygotowaliśmy dwa utwory.

Pierwszy to hymn Przybądź, Duchu Święty Henryka Mikołaja Góreckiego, pochodzący z 1988. Ta wyjątkowa perełka sakralnej muzyki chóralnej stanowi kolejny przykład na niezwykłą umiejętność kompozytora ubarwiania prostych, nieraz tradycyjnych melodii niezwykłą harmonią, pełną różnorodnych emocji i modlitewnego skupienia.

Drugie z prezentowanych dzieł to Litania de venerabili altaris Sacramento (Litania o Najświętszym Sakramencie), oznaczona w mozartowskim katalogu Köchla numerem 243. Wypełniając swoje obowiązki na dworze arcybiskupa, Mozart skomponował cztery litanie. Ta wybrana na dzisiejszy koncert, ostatnia i najefektowniejsza, pochodzi 1776 roku. Poszczególne jej części różnią się tonacjami, obsadą, stylem, rozmaicie są też instrumentowane. Przepych brzmienia porywa w częściach chóralnych, efektowne koloratury i urzekający liryzm zachwycają w częściach solowych.

To już ostatni z wirtualnych koncertów, na który chcemy Państwa zaprosić. Wracamy powoli do pięknej – a jakże – rzeczywistości z nadzieją, że już niedługo znów będziemy mogli spotkać się z Państwem na żywo!

 

Film dostępny od 31.05.2020r. na stronie www.polskichorkameralny.pl