Klasycy partytury i kompozytorscy przedstawiciele młodego pokolenia w repertuarze, na scenie Polski Chór Kameralny i Jan Łukaszewski, a także wręczenie nagród laureatom tegorocznej edycji Konkursu „Musica Sacra Nova” – tak można opisać koncert „Laboratorium nowej muzyki sakralnej”.

 

Czym jest formuła „laboratorium”? To poszukiwanie i konfrontacja, zestawianie utworów cenionych współczesnych kompozytorów z dziełami najmłodszej kompozytorskiej generacji, twórców urodzonych pod koniec XX wieku, a nawet na początku XXI wieku. W związku, z jednej strony w programie koncertu znalazły się utwory „Przybądź, Duchu Święty” Henryka Mikołaja Góreckiego i „Libera me” Mariana Borkowskiego, z drugiej mogliśmy wysłuchać kompozycji autorstwa Aleksandry Chmielewskiej i Łukasza Farcinkiewicza: „Veni, Emmanuel” i „Pater noster".

 

W ramach koncertu odbyło się również wręczenie nagród najlepszym uczestnikom tegorocznej, 25 edycji Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego „Musica Sacra Nova”. To już ćwierć wieku, odkąd za sprawą prof. Pawła Łukaszewskiego corocznie są wyróżniani najlepsi młodzi kompozytorzy muzyki sakralnej. Najpierw ogólnopolski, obecnie konkurs ma charakter międzynarodowy i gromadzi uczestników z krajów europejskich, ale też z Korei Południowej, Australii, a nawet USA.

 

W 2021 roku wyróżniono Michała Malca („Rorate caeli” – III nagroda), Paolo Orlandiego („In paradisum” – II nagroda) oraz Andreu Diporta („O vos omnes” – I nagroda). Laureaci odebrali pamiątkowe statuetki, Polski Chór Kameralny zaprezentował także każdy z nagrodzonych utworów. Zwycięzcy Konkursu mogą również liczyć na nagrody finansowe i nagrania swoich utworów, partytury dzieł publikowane są w prestiżowym wydawnictwie Schott (wydaje dzieła m.in. Krzysztofa Pendereckiego).

 

Zapraszamy do udziału w przyszłorocznej edycji Konkursu – zgłaszać można się poprzez stronę  https://musicasacranova.com/.