28 listopada podczas uroczystej Gali ogłoszeni zostali laureaci 11. edycji nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2021, której organizatorem jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, finansowanej ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Laureatami zostali:

  • w kategorii Nagroda HonorowaLidia Grychtołówna – za całokształt działalności artystycznej;
  • w kategorii Odkrycie RokuKinga Głyk – gitarzystka basowa, za wirtuozerię gry na gitarze basowej, osiągnięcie sukcesu na europejskich scenach i kontynuowanie tradycji wybitnych jazzowych basistek;
  • w kategorii Osobowość RokuAleksander Nowak – kompozytor, za szereg prawykonań w sezonie artystycznym 2020/2021, ze szczególnym uwzględnieniem prawykonania utworu „lo firgai. Maska” przez Klangforum Wien i Agatę Zubel w Wiedniu;
  • w kategorii Wydarzenie Rokuwydanie książki Danuty Gwizdalanki „Uwodziciel. Rzecz o Karolu Szymanowskim” – za intrygującą i wnikliwą monografię Karola Szymanowskiego, poddającą analizie osobowość kompozytora.

 

Wszystkim laureatom gratulujemy. Szczególne cieszy nas wyróżnienie p. Danuty Gwizdalanki z którą mamy zaszczyt współpracować od wielu lat przy festiwalu Mozartowskim. Jest ona autorem opisów w Książce programowej kolejnych Festiwali. Są to niezwykle żywe, barwne i merytoryczne opisy poszczególnych utworów prezentowanych w ramach kolejnych edycji. Bogate ilustracje i sugestie są transkrybowane przez autorów szaty graficznej.

 

Więcej informacji: https://www.koryfeusz.org.pl/pl/2021/aktualnosci/wreczono-koryfeusze-muzyki-polskiej-2021