Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego wraz z zaproszonymi instrumentalistami wezmą udział w koncercie muzyki rzymskiego baroku, który odbędzie się w dniu 18 listopada br. w Operze i Filharmonii Podlaskiej - Europejskim Centrum Sztuki im. Stanisława Moniuszki w Białymstoku.
Będzie to muzyczna podróż do niezwykłego świata madrygałów i motetów kompozytorów włoskich tzw. szkoły rzymskiej. Polskiemu Chórowi Kameralnemu towarzyszyć będą znakomici interpretatorzy muzyki dawnej: Harry Buckoke (viola da gamba), Jonatan Bougt (teorba) oraz Witosława Frankowska (pozytyw organowy).

W programie znajdą się nieczęsto prezentowane motety i madrygały rzymskiego baroku tak znakomitych kompozytorów jak Gregorio Allegri, Giovanni Boschetto Boschetti, Bonifacio Graziani, Domenico Massenzio czy Alessandro Stradella. Sylwetka szczególnie tego ostatniego twórcy jest niezwykle interesująca. Kompozytor ów porównywany bywa z Caravaggiem i rzeczywiście w burzliwych losach obu artystów odnaleźć można wiele wspólnego.
Odkrywanie nowych sfer włoskiej muzyki barokowej, wciąż niewystarczająco znanych, a pięknych i ważnych, choćby przez wpływ na twórczość największych twórców epoki, z pewnością zaspokoi apetyty i oczekiwania publiczności.

W pierwszej części koncertu zabrzmią utwory sakralne - motety, w tym słynne Miserere Allegriego. W drugiej części usłyszycie Państwo madrygały, wielogłosowe utwory o tematyce świeckiej, poruszające przeważnie temat nieszczęśliwej, niespełnionej miłości. Wielokrotnie pojawia się motyw łez i płaczu (Ho visto al pianto mio – Widziałem moje łzy, Piangete occhi dolenti – Płaczcie, oczy zbolałe), a potęga miłości porównywana jest do potęgi śmierci (Chi vi mira ben mio – Kto na Ciebie spojrzy, moja kochana, umiera). Bo jeśli umierać nagle, to tylko z miłości!

Zapraszamy na ten wyjątkowy koncert.

 

Jan Łukaszewski I Polski Chór Kameralny
18.11.2022 (piątek) godz. 19:00
Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki im. Stanisława Moniuszki
w Białymstoku, Sala Koncertowa ZSM, ul. Podleśna 2, Białystok

wykonawcy:
Polski Chór Kameralny
Harry Buckoke viola da gamba
Jonatan Bougt teorba
Witosława Frankowska pozytyw organowy
Jan Łukaszewski dyrygent

w programie:
Gregorio Allegri, Orazio Benevoli, Giovanni Boschetto Boschetti, Bonifacio Graziani, Giovanni Girolamo Kapsberger, Isabella Leonarda, Domenico Massenzio, Domenico Mazzocchi, Alessandro Stradella

 

organizator:
oifp.eu

bilety:
bilety24.pl

więcej informacji:
polskichorkameralny.pl

relacja z koncertu: TVP 3 Białystok, Przystanek Kultura
08:22-12:32
https://bialystok.tvp.pl/679594/przystanek-kultura