MOTETS | Paweł Łukaszewski
Rok wydania: 2017
Nośnik: CD
Wydawnictwo: Warner Classics
Wykonawcy: Polski Chór Kameralny | Jan Łukaszewski - dyrygent

9 czerwca 2017 r. ukaże się wyjątkowy album, który nie tylko koi zmysły, ale także skłania do głębszej duchowej refleksji i do zatrzymania się w nieskończonym pędzie życia. „Motets” Pawła Łukaszewskiego, laureata wielu nagród za swoją muzykę oraz jej nagrania, zawiera autorskie utwory kompozytora w wykonaniu Polskiego Chóru Kameralnego pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego.

Łukaszewskiemu chodzi o twórczość, która czerpałaby ze zdobyczy muzyki nowszej, a jednocześnie była głęboko zakorzeniona w muzyce przeszłości. – mówi o twórcy Ewa Szczecińska, muzykolog, krytyk muzyczny i zarazem dziennikarka Redakcji Muzycznej Programu 2 Polskiego Radia.

I rzeczywiście muzyka ta silnie odwołuje się do tradycji, choć nie sposób odmówić jej świeżości i autentyzmu. Stephen Layton, dyrektor Trinity College Choir Cambridge oraz Polyphony i The Holst Singers’, któremu został zadedykowany jeden z utworów na płycie, podkreśla, że całkiem oczarowała go duchowa intensywność kompozycji polskiego kompozytora, przy jednoczesnym zachowaniu różnorodności barw i wyrafinowaniu; porównuje nawet twórczość Łukaszewskiego do spuścizny Henryka Mikołaja Góreckiego czy Arvo Pärta, a więc twórców znanych z emblematycznego stylu i uniwersalnego przekazu kryjącego się w intymnym nastroju i wysokim nasyceniu emocjonalnym.

Gdy po wysłuchaniu koncertu z moimi utworami ludzie mówią często, że są wzruszeni – to dla mnie najpiękniejsza recenzja (…) Ale staram się być prawdziwy, nie chcę manipulować emocjami. – mówi Paweł Łukaszewski w rozmowie z Kingą A. Wojciechowską dla magazynu Presto. Muzyka Film Sztuka - Dobrego kompozytora można poznać po tym, czy potrafi napisać muzykę na ludzki głos.
Z kolei eksperci zagraniczni podkreślają: ...it is clear that Polish composer Paweł Łukaszewski belongs to company of titans … (Ronald E. Grimes, „Fanfare”, USA).

Nie ulega kwestii, że twórczość Pawła Łukaszewskiego to …muzyka dotykająca głębokich pokładów ludzkiej wrażliwości, które łatwo zagubić w codziennym zabieganiu, jak pisze w omówieniu albumu Emilia Dudkiewicza. A choć powstała w wyniku głębokich, duchowych przeżyć kompozytora, to w rzeczywistości może stanowić antidotum na te negatywne emocje, która się w nas niekiedy kumulują, a których sami nie potrafimy wyciszyć. „Motets” jest jak światło brzasku, jak rozpływający się w ustach karmel, jak płatki rozkwitającej róży…albo jak spokojny oddech dziecka, które wreszcie może osuszyć swoje łzy, przepojone cudowną radością. Dla jednych - delektowanie się brzmieniem i swoiste ukojenie, dla drugich – duchowa podróż i muzyka pobudzająca do głębszej refleksji, która pozwala poszukiwać prawdy o świecie i o nas samych (Emilia Dudkiewicz).


Tracklista:

MOTETS

1. Motette (2011) Carus Verlag, Germany 7:01 *
2. Adoramus te, Christe (2014), Pana Musica, Japan 3:06 *
3. Pater noster (2014), Pana Musica, Japan 3:25 *
4. Psalmus 120 (2008), PWM Edition 2:46
5. Beatus vir, Sanctus Adalbertus (1997), PWM Edition 2:17
6. Nunc dimittis (2007), Chester Music, UK 4:47
7. Beatus vir, Sanctus Martinus (1996), Chester Music, UK 3:19
8. Psalmus 129 (2008), PWM Edition 3:00
9. Ave Maria (1992), Chester Music, UK 4:12
10. Ave Maris Stella (2003) 3:00 *
11. Regina caeli (2014), Pana Musica, Japan 2:44 *
12. Alleluia (2014), Walton, USA 2:13 *
13-17. Pięć żałobnych pieśni kurpiowskich / Five funeral kurpian songs (2009)
PWM Edition 15:33
18. Adventgebet (2003) 4:16 *


TOTAL TIME 61:33
* world premiere recording