Ireneusz Łukaszewski. Pieśni Legionowe na chór mieszany a cappella
Rok wydania: 2013
Nośnik: CD
Wydawnictwo: DUX
Wykonawcy: Polski Chór Kameralny | Jan Łukaszewski - dyrygent, Partie solowe: Róże: Wiesława Łukaszewska, Jerzy Stelmański | O mój Rozmarynie: Andrzej Macierzyński, Lech Wittschenbach | Kto Cię wołał Legionisto: Sebastian Mandziej

Pieśni Legionowe (2013)
1 Wojenko Wojenko
2 Hej Strzelcy
3 Marsz Pierwszej Brygady
4 Kto Cię wołał Legionisto
5 O mój rozmarynie
6 Piosnka Batalionu Podhalańskiego
7 Strzelcy
8 Kadrówka
9 Komendant
10 Warczą karabiny
11 Piechota
12 Róże
13 Leguny

Nagrania dokonano w dniach 18-19 listopada 2013 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, z inicjatywy Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Pieśni Legionowe we współczesnym opracowaniu Ireneusza Łukaszewskiego
Spośród bogactwa żołnierskiej twórczości wybraliśmy zaledwie garść utworów, które powstały lub zostały na nowo zaadaptowane w Legionach Polskich w latach 1914-1918. A ponieważ mają swoje dzieje i pieśni, takoż ich słowa, a nierzadko i melodie, utrwalone zostały w pamięci często w dziesiątkach wersji. Wyjątkiem jest urosły do rangi hymnu Marsz Pierwszej Brygady. Większość pieśni nie ma jednego, kanonicznego zestawu zwrotek. Kolejne pokolenia wykonawców dopisały do nich swój fragment historii i utrwaliły społeczną pamięć o minionych wydarzeniach stojąc na straży narodowego pamiątek kościoła. Żyją one swoim życiem i w tym jest ich piękno.
Grzegorz Nowik - słowo wstępu