Muzyka w Altanie. Goście Polskiego Chóru Kameralnego / 13.08

Data

sobota, 13.08.2022

Godzina

12:00

Miejsce

Park Oliwski, Altana, ul. Opata Jacka Rybińskiego, Gdańsk

Program

Georg Friedrich Händel / Johan Halvorsen Passacaglia g-moll na skrzypce i altówkę

Ludwig  van Beethoven Trio smyczkowe c-moll op. 9 nr 3

Mieczysław Weinberg Trio smyczkowe op. 48

Zoltan Kodály Intermezzo na trio smyczkowe

Wykonawcy

Marta Detlaff  skrzypce

Wiktoria Dettlaff  skrzypce, altówka

Mateusz Błaszczak wiolonczela

Bilety

wstęp wolny

fot. Filip Klimaszewski

Marta Dettlaff
Grę na skrzypcach rozpoczęła w wieku 4 lat, w klasie prof. Anny Podhajskiej w Niepublicznej Innowacyjnej Szkole Suzuki I i II stopnia w Gdańsku. Ukończyła także Szkołę Muzyczną I stopnia im. Stanisława Moniuszki w  Sopocie w  klasie fortepianu. Jest absolwentką V  Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Gdańsku – Oliwie. Obecnie studiuje na II roku studiów licencjackich grę na skrzypcach w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, w klasie u prof. Łukasza Błaszczyka.

Marta Dettlaff brała udział w wielu projektach orkiestrowych, m.in. European Youth Orchestra (EUYO), Lutosławski Youth Orchestra (LYO), Jugendsymphonieorchester Tulln, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej podczas FMF (Festiwalu Muzyki Filmowej 2022). Uczestniczyła w  licznych międzynarodowych wymianach orkiestrowych, grając w  słynnych salach koncertowych, m.in. Elbphilharmonie w Hamburgu, Royal Albert Hall w  Londynie, Musikverein Wiener, Konzerthaus w  Wiedniu, Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, w Centrum Kongresowym ICE Kraków czy Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Brała udział w  lekcjach mistrzowskich słynnych profesorów tj.: Łukasz Błaszczyk, Janusz Wawrowski, Jakub Jakowicz, Agata Szymczewska, Kariol Marianowski, Robert Kowalski, Volodia Mykytka,  Peter Nys, Koen Rens, Fernando Piñero.

Zdobyła wiele nagród, m.in.: I miejsce w Międzynarodowym Konkursie OPUS 2022, I miejsce oraz Grand Prix w  Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Polskiej im. Wandy Wiłkomirskiej w Częstochowie (2020), I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Talents for Europe w duecie z siostrą Wiktorią (2019), II miejsce w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym OPUS 2020, III miejsce w Międzynarodowym Konkursie Bach Competition 2021 w Poznaniu, I miejsce oraz Grand Prix w Międzynarodowym Konkursie Talents for Europe w duecie z Adamem Suską (2017). Marta Dettlaff prowadzi trio fortepianowe w  składzie Maciej Łobos (fortepian) oraz Jan Łomozik (wiolonczela). Zespół koncertował na festiwalach w całej Polsce. W kwietniu 2022 roku trio otrzymało tytuł finalisty w XXI Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi.   


fot. Mateusz Żaboklicki

Wiktoria Dettlaff

Skrzypaczka i altowiolistka, studentka Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec dr Wojciecha Koprowskiego. Posiada dyplom licencjata ukończony w 2020 roku. W 2021/2022 uczestniczyła w wymianie w ramach programu Eramsus+, na Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu w klasie skrzypiec prof. Ernsta Kovacica. Absolwentka Niepublicznej Innowacyjnej Szkoły Muzycznej I i II stopnia Instytutu Suzuki w Gdańsku w klasie dr Anny Podhajskiej (skrzypce) i Szkoły Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina (fortepian).

Od najmłodszych lat jako solistka i kameralistka brała udział w licznych konkursach i festiwalach. Do ostatnich sukcesów można zaliczyć Koncert solowy w ramach promocji twórczości Pauline Garcia Viardot w Paryżu w Théâtre national de l'Opéra-Comique, a także zdobycie I nagrody na międzynarodowym konkursie „Kracamera”, I nagrody w konkursie ,,Talents for Europe’’ w Dolnym Kubinie (2019) w kategorii duetów (wraz z Martą Dettlaff) oraz IV nagrody w kategorii solowej. Została też laureatką II nagrody w konkursie ,,Summa Cum Laude’’w Wiedniu (2019). W Ogólnopolskim Konkursie Kameralnym Wokół Mozarta (2016) wraz z trio zdobyła I nagrodę oraz nagrodę specjalną. W roku 2015 w konkursie ,,Talents of Europe’’ została wyróżniona V nagrodą w kategorii solowej oraz w kategorii kameralnej - I nagrodą dla kwartetów smyczkowych (2015, 2014 - wraz z nagrodą specjalną) oraz I nagrodą dla duetów skrzypcowych (2015).

 

Swoje doświadczenie zdobywała w takich orkiestrach i projektach edukacyjnych jak Orkiestra Polskeigo Radia w Warszawie, Filharmonia Narodowa w Warszawie, European Youth Orchestra (2020, 2021), Festival Ensemble (2020, 2021), Euyo Gallery Festival (2020),  International Culture Orchestra (2019), Santander Orchestra (2018,2019), Polska Orkiestra Młodzieżowa LYO (2017, 2019), Jugend Orchestra Tulln (2019, koncertmistrz) Ceuta International Orchestra (2019), Orchestra Suzuki Reykjavik oraz na festiwalach: Młoda Filharmonia Aukso (2017, 2016), Festival of Youth Orchestras in Copenhagen (2016), Suzuki Gala w Albert Hall w Londynie (2016). Od roku 2017 jest liderem sekcji II skrzypiec orkiestry smyczkowej Kameralna N-Harmonia.

 

Swoje umiejętności szlifowała przez uczestnictwo w wielu kursach i lekcjach mistrzowskich w kraju i za granicą, współpracując z pedagogami takimi jak m.in. Ernst Kovacic, Agata Szymczewska, Sabine Windbacher, Robert Kowalski, Volodia Mykytka, Karol Marianowski, Jeanne Jansen (Retie, 2016), Krzysztof Jakowicz (Warsztaty Suzuki, Polska, 2018), Jakub Jakowicz (Nałęczów Polska, 2019), Iben Theilmann, Łukasz Błaszczyk (Warsztaty Suzuki, Polska, 2019) Erkki Palola, Koen Rens (Warsztaty Suzuki, Polska, 2017), Juan Carlos Navarro (Tongeren, Belgia, 2015).

 

Za swoje osiągnięcia została wyróżniona Stypendium Rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie dla najlepszych studentów (rok 2020/2021, 2019/2020) oraz Stypendium Prezydenta Miasta Gdańsk (2014, 2015, 2016). 

 

fot. serwis Orkiestra Sinfonia Varsovia

Mateusz Błaszczak  
Wiolonczelista, solista i kameralista, wielokrotny laureat konkursów krajowych i zagranicznych, członek Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie, obecnie student II roku studiów magisterskich w klasie prof. Andrzeja Bauera na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

Swoje umiejętności nabywał wcześniej i doskonalił pod kierunkiem Ewy Groblewskiej i prof. Piotra Hausenplasa, jak również na licznych kursach mistrzowskich u takich osobistości muzycznych jak: Danjulo Ishizaka, Torleif Thedéen, Paolo Pandolfo, Denis Severin, Alexander Neustroev czy muzycy Kronos Quartet. W sezonie 2020/2021 był uczestnikiem 9. edycji Akademii Sinfonia Varsovia. W roku akademickim 2021/2022 w ramach programu „Erasmus+” odbył półroczne stypendium na Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu w klasie prof. Enrico Bronzi.

Spośród ponad 30 nagród, zdobytych przez artystę na konkursach krajowych i międzynarodowych, warto wymienić I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Smyczkowych w Elblągu, I miejsce i Nagrodę specjalną na XVIII Międzynarodowym Konkursie im. Bohdana Warchala w Dolným Kubínie oraz I miejsce Międzynarodowym Turnieju Kameralnym w Bydgoszczy.

Młody artysta prowadzi aktywną i różnorodną działalność koncertową. Ze szczególnym upodobaniem wykonuje zapomnianą twórczość kameralną polskich kompozytorów lecz w swoim repertuarze sięga też po muzykę najnowszą. Od 2019 roku wraz z zespołem Cellonet bierze udział w spektaklu Teatru Rozmaitości w Warszawie „Rechnitz. Anioł Zagłady” w reżyserii Katarzyny Kalwat. Współtworzy zespół Waldszenen Ensamble, którego trzonem jest kwartet fortepianowy, od 2020 roku objęty artystycznym patronatem Polskiego Impresariatu Muzycznego. W sezonie koncertowym 2020/2021 dołączył do grona artystów reprezentujących Filharmonię Narodową podczas cyklu koncertów „Spotkania z Muzyką”. Brał kilkukrotnie udział w koncertach Chain Ensemble pod dyrekcją Andrzeja Bauera. .Jako kameralista brał udział w takich programach jak Musethica oraz festiwalach:  Łańcuch w Warszawie, Ensemble w Wałbrzychu czy Festiwal Muzyki Klasycznej w Solcu nad Wisłą.

Oprócz muzyki kameralnej, wiolonczelista w równym stopniu interesuje się grą w większych zespołach instrumentalnych, w tym orkiestrze symfonicznej. Brał udział w takich projektach jak: Polska Orkiestra Młodzieżowa LYO, European Music Campus Orchestra (Austria), czy Aurora Festival Orchestra (Szwecja), a w latach 2019-2021 był członkiem jednej z czołowych orkiestr młodzieżowych na świecie - European Union Youth Orchestra. W ramach jej działalności uczestniczył w wielu nietuzinkowych projektach kameralnych, takich jak: Concert for Sustainable Europe w Auditorium Parco Della Musica w Rzymie czy koncert kameralny w Teatro Comunale Claudio Abbado w Ferrarze, podczas którego wykonano I Symfonię Gustawa Mahlera w aranżacji na 15 wykonawców.

Artysta czterokrotnie otrzymał stypendium Rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, w latach 2016-2017 był także stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Za swoje osiągnięcia artystyczne został uhonorowany stypendium Młoda Polska 2022.

 

grudzień 2022
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Muzyka w Altanie. Goście Polskiego Chóru Kameralnego / 06.08
Poprzednie

Muzyka w Altanie. Goście Polskiego Chóru Kameralnego / 06.08

Miejsce
Park Oliwski, Altana, ul. Opata Jacka Rybińskiego, Gdańsk
sobota, 06.08.2022
45. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej
Dalej

45. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej

Miejsce
Bazylika Mariacka, ul. Podkramarska 5, Gdańsk
poniedziałek, 15.08.2022