Msza w muzyce

Data

piątek, 13.05.2022

Godzina

19:00

Miejsce

Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy, Andrzeja Szwalbego 6, Bydgoszcz

Program

Joseph Haydn – Msza d-moll „Nelsońska”

Józef Zeidler – Missa ex D

Wykonawcy

Joanna Freszel – sopran

Ewa Marciniec - alt

Ryszard Minkiewicz – tenor

Jarosław Bręk - bas

Polski Chór Kameralny

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej

Jan Łukaszewski – dyrygent

 

Bilety

bilety dostępne na Bilety24

Podczas koncertu, który Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego wraz z czwórką znakomitych solistów i Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej wykona w Bydgoszczy, zabrzmią dwie klasycystyczne realizacje formy muzycznej, jaką jest msza.

 

Autorem pierwszej jest Józef Haydn, najstarszy z trójki klasyków wiedeńskich. Odkąd w 1766 został głównym kapelmistrzem na dworze Esterhazych, oprócz pracy nad działami kameralnymi i operowymi, znacznie więcej czasu zaczął poświęcać muzyce sakralnej. Gdy powrócił do swoich mecenasów po krótkim pobycie w Wiedniu, a potem w Anglii, jednym z jego obowiązków stało się komponowanie mszy na kolejne imieniny żony księcia Miklósa II – Marii Hermenegildy. Msza Nelsońska (1798) przez samego Haydna nazwana „mszą na trudne czasy” (łac. in Angustiis), jest jedyną napisaną przez kompozytora w tonacji molowej. Przeznaczona została na orkiestrę składającą się z samych smyczków, trąb, kotłów i organów. Niezwykle żywiołowa, pełna nagłych, nieoczekiwanych zmian tonacji i całkowicie przeciwstawnych emocji, oddaje znakomicie ducha epoki wojen napoleońskich. Zwykło się uważać, że majestatyczne, marszowe brzmienie trąbek Benedictus należy kojarzyć z wiadomością o decydującym zwycięstwie floty brytyjskiej pod wodzą admirała Horatio Nelsona w bitwie z flotą francuską pod Abu Kirem w Egipcie, chociaż w rzeczywistości najprawdopodobniej wiadomość ta dotarła dopiero w dniu premiery nowego utworu.

 

Józef Zeidler (ok. 1744-1806), nazywany czasem polskim Mozartem, uważany jest obecnie za jednego z najważniejszych polskich kompozytorów muzyki kościelnej przełomu wieków XVIII i XIX , choć do niedawna zajmował w historii muzyce polskiej marginalne miejsce. Missa ex D jest jedną z dziesięciu napisanych przez Zeidlera. Pochodzi ze zbiorów rękopisów muzycznych po kapeli parafialnej z Grodziska Wielkopolskiego, a przechowywana jest w Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu.

Utwór, w uroczystej, podniosłej tonacji D-dur, przeznaczony na głosy solowe, chór, smyczki, organy i dwie trąbki (bądź opcjonalnie dwa rogi) jest niezwykle kunsztowną realizacją tej formy muzycznej, jaką jest msza. Kompozytor, stylistycznie wzorując się na wiedeńskich klasykach, wykorzystuje także motywy ludowe, kreując w ten sposób niezwykły charakter swojego dzieła.

Po więcej szczegółów zapraszamy na stronę Organizatora: Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy 
 

Jan Łukaszewski zaprasza na koncert 13.05. Zapraszamy do obejrzenia wideo

kwiecień 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Laboratorium Nowej Muzyki Sakralnej 06.05
Poprzednie

Laboratorium Nowej Muzyki Sakralnej 06.05

Miejsce
Kościół św. Katarzyny, Profesorska 3, Gdańsk
piątek, 06.05.2022
Gdański Festiwal Muzyczny
Dalej

Gdański Festiwal Muzyczny

Miejsce
Centrum św. Jana, Świętojańska 50, Gdańsk
niedziela, 22.05.2022