GDAŃSKI FESTIWAL MUZYCZNY

Data

sobota, 22.05.2021

Godzina

19:00

Miejsce

Centrum Św. Jana, Świętojańska 50, Gdańsk

Program

Franz Joseph Haydn - Te Deum Hob.XXIIIc:2 (1800)
Wolfgang Amadeusz Mozart - Laudate Dominum z Vesperae solennes de confessore KV 339
Karol. Kurpiński - Te Deum (1829)

 

Transmisja on-line na https://www.gdanskifestiwal.pl/pl/na-zywo

Wykonawcy

Magdalena Stefaniak – sopran
Katarzyna Belkius – sopran
Dominika Stefańska – mezzosopran
Mykhailo Kushlyk – tenor
Piotr Maciejowski – tenor
Paweł Horodyski – bas
Polski Chór Kameralny
Orkiestra Filharmonii Poznańskiej
Łukasz Borowicz – dyrygent

Bilety

Bezpłatna transmisja on-line na https://www.gdanskifestiwal.pl/pl/na-zywo

Ograniczenie publiczności do 50% miejsc, zgodnie z obowiązującymi przepisami - WSTĘP WOLNY

Gdański Festiwal Muzyczny 2021 jest kontynuacją projektu, który po raz pierwszy zrealizowano w 2008 roku. Formuła Festiwalu jest otwarta, niemniej indywidualny atrybut każdej kolejnej jego edycji nadaje towarzyszące mu przesłanie lub postać Artysty Rezydenta. Do tej pory wystąpili w tej roli m. in. Elżbieta Sikora, Ewa Pobłocka, Stefania Toczyska, Konstanty Andrzej Kulka, Włodzimierz Nahorny, Daniel Reuss i Maxim Vengerov.

Festiwal uwzględniał również ważne rocznice, m. in. rok F. Chopina, W. Lutosławskiego i G. Verdiego, a jego pierwsza odsłona była poświęcona pamięci dwóch wielkich gdańskich pedagogów - profesora Stefana Hermana i profesora Zbigniewa Śliwińskiego.

Premiera Te Deum Karola Kurpińskiego odbyła się 24 maja 1829 roku w katedrze św. Jana w Warszawie, podczas uroczystości związanych z intronizacją cara Mikołaja I na króla Polski. Było to jedno z trzech dzieł (obok Veni Creator Karola Solivy i Mszy uroczystej Józefa Elsnera) specjalnie napisanych na tę okazję. Te trzy kompozycje zostały twórcom zlecone, a oni sami, niezbyt chętni do pisania na taką okazję, podobno… ciągnęli losy, który z utworów któremu z nich ma przypaść. Tak o nim pisze Łukasz Borowicz w książce programowej najbliższego koncertu:  Pomimo skomplikowanych czasów i okoliczności narodziło siędzieło prezentujące najlepsze cechy dojrzałego stylu Kurpińskiego. Doświadczenie operowe Kurpińskiego widoczne jest praktycznie w każdej części, zwraca uwagę liryczne solo klarnetowe rodem z oper Donizettiego, a imponujące solo skrzypcowe jest zapewne związane wpływem Niccola Paganiniego, który także koncertował w Warszawie w związku z koronacją Mikołaja I.

 

Ogromnym bogactwem treści nasycone jest także Te Deum Josepha Haydna, powstałe w latach 90. XVIII stulecia, a i obecność krótkiego i przepięknego utworu  Wolfganga Amadeusa Mozarta w programie wieczoru jest nieprzypadkowa – dla Karola Kurpińskiego jedną z najważniejszych inspiracji była muzyka właśnie tego kompzoytora.

0 Days 00 Hours 00 Minutes 00 Seconds
marzec 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Te Deum w Poznaniu
Poprzednie

Te Deum w Poznaniu

Miejsce
Aula Uniwersytecka w Poznaniu, ul. Wieniawskiego 1 Poznań
piątek, 21.05.2021
Te Deum w Pelplinie
Dalej

Te Deum w Pelplinie

Miejsce
Bazylika Katedralna pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Pelplinie
niedziela, 23.05.2021