BARWY CHÓRU vol.3

Data

sobota, 02.12.2023

Godzina

19:00

Miejsce

Dwór Artusa, ul. Długi Targ 43/44, Gdańsk

Program

W PROGRAMIE


Andrzej Koszewski
Nicolao Copernico dedicatum


Elżbieta Sikora
Guernica
Trois Innocentines


Tôru Takemitsu
Wind Horse     

Wykonawcy

Polski Chór Kameralny
Jan Łukaszewski dyrygent

Bilety

Dostępne na bilety24.pl oraz na godzinę przed koncertem w Dworze Artusa.

 

Serdecznie zapraszamy na trzeci, ostatni już w jubileuszowym roku 45-lecia Polskiego Chóru Kameralnego koncert z cyklu Barwy Chóru. Zimowy kalejdoskop barw, nastrojów i dźwięków zabrzmi w najpiękniejszej Sali koncertowej Gdańska – Wielkiej Hali Dworu Artusa – już  2 grudnia.

Muzyka chóralna to język artystyczny, którym posługuje się na co dzień Polski Chór Kameralny. To język pełen zróżnicowania nastrojów, barw i środków ekspresji. Jako profesjonalny zespół chóralny staramy się prezentować słuchaczom różnorodną muzyką wokalną, zarówno wielkie dzieła oratoryjno-kantatowe, które wymagają znacznie bogatszego aparatu wykonawczego, jak także, a może nawet przede wszystkim, repertuary a cappella – od renesansu do współczesności. Właśnie po współczesne utwory sięgniemy podczas ostatniego koncertu z cyklu Barwy Chóru, w którym prezentujemy muzykę, która zapisała się w pamięci tak słuchaczy, jak i samych chórzystów w ciągu czterdziestu pięciu lat istnienia Polskiego Chóru Kameralnego.

Koncert otworzy niezwykła trzyczęściowa kantata Nicolao Copernico dedicatum, której autorem jest Andrzej Koszewski, jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów XX wieku, uznawany za najwybitniejszego i najbardziej odkrywczego polskiego twórcę w tej dziedzinie chóralistyki. W roku 2023 świętujemy bowiem nie tylko jubileusz Polskiego Chóru Kameralnego – jest to także Rok Kopernikowski (w związku z 550 rocznicą urodzin i 480 rocznicą śmierci Mikołaja Kopernika). Utwór ten, przeznaczony na trzy chóry mieszane, przedstawia „ruch doskonały” ciał niebieskich, które „wiecznie i koliście toczą się po ruchomej bezmiernej kopule”, jak pisze autor tekstu, poeta Józef Ratajczak, inspirujący się oryginalnymi cytatami z pism Kopernika.

W dalszej części zabrzmi dzieło Tōru Takemitsu, japońskiego kompozytora muzyki współczesnej, współzałożyciela Jikken Kōbō (1951), eksperymentalnego warsztatu grupującego japońskich muzyków, poetów i malarzy. Kompozycje Takemitsu łączą elementy jego ojczystej japońskiej tradycji z zachodnim modernizmem, który niezwykle cenił. Był najbardziej wpływowym japońskim kompozytorem XX wieku. Uprawiał większość podstawowych form muzyki instrumentalnej i wokalno-instrumentalnej oraz muzykę filmową, m.in. do filmów Akiry Kurosawy. Wind horse do poematu Kuniharu Akiyamy Kaze no uma (jap. wietrzny koń – metafora ludzkiej duszy w tradycji szamańskiej wschodniej i centralnej Azji) powstał na zamówienie chóru Filharmonii w Tokio (prapremiera odbyła się w 1966 roku; europejskiej premiery zaś – w obecności kompozytora, po zmianach, które Takemitsu wprowadził do utworu pod wpływem kontaktu z Janem Łukaszewskim – dokonał Polski Chór Kameralny.

W drugiej części wieczoru sięgniemy po twórczość Elżbiety Sikory, jednej z najbardziej znanych i cenionych kompozytorek w Europie, z którą łączy nas długoletnia przyjaźń. Polski Chór Kameralny wykonywał zarówno jej wymagające niezwykłej techniki wokalnej opery: Wyrywacz serc w Teatrze Wielkim oraz Madame Curie na specjalne zaproszenie kompozytorki w Narodowym Forum Muzyki, ale także niezwykłe utwory a cappella, do których teraz chcemy powrócić: Guernica oraz Trois Innocentines.

Kolorystyka dźwiękowa, brzmieniowa i niepowtarzalne barwy całych kompozycji – to wszystko odnajdziecie Państwo podczas grudniowego koncertu Barwy Chóru vol.3. Zapraszamy serdecznie.

kwiecień 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
BARWY CHÓRU  vol.2
Poprzednie

BARWY CHÓRU vol.2

Miejsce
Dwór Artusa, ul. Długi Targ 43/44, Gdańsk
sobota, 21.10.2023
BARWY CHÓRU  vol.2
Dalej

BARWY CHÓRU vol.2

Miejsce
Dwór Artusa, ul. Długi Targ 43/44, Gdańsk
sobota, 21.10.2023