BARWY CHÓRU vol. 1

Data

piątek, 21.04.2023

Godzina

19:00

Miejsce

Dwór Artusa, ul. Długi Targ 43/44, Gdańsk

Program

Feliks Nowowiejski Teka białowieska op. 56
Ireneusz Łukaszewski Wykołysałem Cię wśród fal
Paweł Łukaszewski Domine Iesu Christe*  
Frank Martin 5 Pieśni Ariela
Ralph Vaughan Williams Three Shakespeare Songs
 

* prawykonanie

Wykonawcy

Polski Chór Kameralny
Jan Łukaszewski
dyrygent

Bilety

Uwaga! Koncert przełożony z 25.03!

 

40 zł - 30 zł

 

www.bilety.24
oraz na godzinę przed koncertem w Dworze Artusa

Jeden z koncertów w ramach jubileuszu 45-lecia Polskiego Chóru Kameralnego. Cykl Barwy chóru  prezentuje najpiękniejsze spośród tysięcy utworów a cappella wykonywanych przez chór w trakcie 45 lat działalności.

 


**
Feliks Nowowiejski
 | Teka białowieska op. 56
 

Feliks Nowowiejski (1877-1946) wybitny polski kompozytor, dyrygent, pedagog i wirtuoz organów Ukończył prowadzoną przez jezuitów szkołę muzyczną w Świętej Lipce, studiował w Ratyzbonie i Berlinie. Był dyrektorem artystycznym Towarzystwa Muzycznego w Krakowie, wykładowcą w Konserwatorium Poznańskim; dyrygował Miejską Orkiestrą Symfoniczną i poznańskimi chórami, grał na organach. Występował w wielu miastach Polski i Europy, a jego recitale w salach koncertowych i kościołach cieszyły się wielkim zainteresowaniem. 
Spuścizna kompozytorska Nowowiejskiego jest niezwykle bogata i różnorodna. Obejmuje niemal wszystkie gatunki muzyczne: oratoria, kantaty, symfonie, opery, balety, msze, koncerty smyczkowe, koncerty organowe, motety i lirykę wokalną. 

Wielopłaszczyznowa działalność Feliksa Nowowiejskiego nie pozostała niezauważona – był laureatem Państwowej Nagrody Muzycznej (1935), piastował godność Szambelana Papieskiego (1935), odznaczono go Krzyżem Komandorskim Orderu „Polonia Restituta” (1936). W uznaniu dla jego twórczości organowej nadano mu tytuł honorowego członka The Organ Music Society w Londynie (1931).
Zmarł w Poznaniu, jego pogrzeb stał się narodową manifestacją. Pochowano go w Krypcie Zasłużonych Wielkopolan na Wzgórzu św. Wojciecha.


„Teka białowieska” powstała w 1938 roku, krótko po powrocie do Poznania z dziesięciodniowego pobytu w Puszczy Białowieskiej, gdzie przebywał na zaproszenie ówczesnego Naczelnego Dyrektora Lasów Państwowych, Adama Loreta. 
Na tryptyk składają się pieśni: Ryś w borze ze słowami Jana Jerzego Karpińskiego – wybitnego polskiego leśnika, wieloletniego dyrektora Białowieskiego Parku Narodowego, Dąb rażony piorunem do poezji Marii Jasnorzewskiej-Pawlikowskiej i Taniec na uroczysku do słów Kazimiery Jeżewskiej. Jest to niezwykle oryginalne dzieło, muzyka ilustracyjna obrazująca rysia, który poluje; dąb, którego nie zdoła powalić piorun oraz  tańce na uroczysku - piękna opowieść o leśnych stworach.


**
Ireneusz Łukaszewski | Wykołysałem Cię wśród fal
 

Ireneusz Łukaszewski  (*1938) Ukończył z wyróżnieniem klasę śpiewu solowego, następnie studia pianistyczne w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Sopocie. Uzyskał także dyplom magisterski z wyróżnieniem w klasie dyrygentury w Akademii Muzycznej w Poznaniu.
Był pedagogiem Akademii Muzycznej w Gdańsku, dyrygentem Chóru Akademii Medycznej w Gdańsku, Chóru Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz założycielem i dyrygentem w latach 1978–83 Schola Cantorum Gedanensis. 
Jest autorem artykułów naukowych i podręcznika Zbiorowa emisja głosu wydanego przez Centralny Ośrodek Metodyki Upowszechniania Kultury w Warszawie.
Był dyrektorem artystycznym Chopin Singing Society w Buffalo, pedagogiem i dyrygentem chóru w Villa Maria College oraz prowadził klasę fortepianu, śpiewu solowego i kompozycji w Villa Maria Music Institute. 
Za swoją społeczną i artystyczną aktywność otrzymał nagrodę honorowego obywatela Buffalo i specjalną nagrodę Fundacji Uniwersytetu Wisconsin przyznaną za owocną działalność w dziedzinie międzynarodowej wymiany kulturalnej. Trzykrotnie przyznano mu Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska, a w 2018 został uhonorowany srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

W każdej wolnej chwili zajmował się pisaniem muzyki, przeważnie na chóry a capella i chóry z towarzyszeniem fortepianu lub organów. Jego kompozycje były wielokrotnie wykonywane w różnych krajach, najczęściej w Polsce i USA. Istotną część dorobku kompozytorskiego stanowią pieśni patriotyczne oraz opracowania melodii ludowych, m. in. kolęd kaszubskich. Znaczna część utworów, to polskie kolędy i pastorałki, opracowania i kompozycje własne, z własnym tekstem, często wyrażające tęsknotę za ojczyzną. Wiele polskich kolęd opracowanych przez Ireneusza Łukaszewskiego na zamówienie Wydziału Muzycznego University of Wisconsin, USA zostało wykonanych przez Wisconsin River Falls Concert Choir pod jego dyrekcją.

Od lat owocnie współpracuje z Polskim Chórem Kameralnym.  W roku 2018 Polski Chór Kameralny nagrał kolejny album, Jubilate, zawierający przeznaczone na chór mieszany opracowania pieśni Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego, jak również własne kompozycje Ireneusza Łukaszewskiego.
 

„Wykołysałem cię wśród fal” to utwór do słów Kazimierza Przerwy-Tetmajera, powstał w 2003 roku. Jest opracowaniem pieśni Leona Łukaszewskiego, ojca kompozytora. „Z myślą o moich kochanych rodzicach, od dawna już nieżyjących (...) opracowałem melodię (...), którą skomponował i dedykował mamie mój ojciec”. Ireneusz Łukaszewski

**
Paweł Łukaszewski | Domine Iesu Christe (prawykonanie) 
 

Paweł Łukaszewski (*1968) Kompozytor, dyrygent, pedagog. Ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie, uzyskując dwa dyplomy: w zakresie gry na wiolonczeli i kompozycji. Prorektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Od roku 1996 pracuje w Katedrze Kompozycji. W latach 2010 -2016 pracował na stanowisku profesora naukowo-dydaktycznego, w roku 2014 otrzymał tytuł naukowy profesora sztuk muzycznych, od roku 2016 pracuje na stanowisku profesora. W 2003 i 2006 został zaproszony jako visiting professor do Chile i Argentyny; w 2010 przeprowadził serię wykładów we Francji, Niemczech, Hiszpanii i Norwegii. Promotor doktoratu honoris causa UMFC dla Maestro Arvo Pärta.

Za swoją twórczość kompozytorską otrzymał wiele nagród i wyróżnień.  Otrzymał także dziesięciokrotnie nagrodę fonograficzną Fryderyk. Stypendysta Miasta Stołecznego Warszawy (2010). Kompozytor sezonu 2010/2011 Filharmonii Narodowej.

Utwory Pawła Łukaszewskiego wykonywane były na ponad 100 festiwalach w kraju i za granicą i są zarejestrowane na ponad 150 polskich i zagranicznych płytach CD. 

Był Dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Laboratorium Muzyki Współczesnej, Międzynarodowego Festiwalu Musica Sacra w Katedrze Warszawsko-Praskiej. Od roku 2000 jest prezesem Instytutu Musica Sacra. Jest członkiem ZAiKS i Prezydium Rady Akademii Fonograficznej.  Bierze udział w pracach jury konkursów kompozytorskich. Jest dyrektorem Chóru Katedry Warszawsko-Praskiej Musica Sacra i Wydawnictwa Musica Sacra Edition.

Jego twórczość zyskała znaczącą pozycję w Europie, USA i Kanadzie. Jego utwory są wykonywane i prawykonywane przez renomowane zespoły chóralne.

 

Domine Iesu Christe to utwór do słów Sørena Kierkegaarda w tłumaczeniu Jerzego Wojtczaka-Szyszkowskiego, powstał w 2023 roku, dedykowany Janowi Łukaszewskiemu i Polskiemu Chórowi Kameralnemu.

 

**
Frank Martin | 5 Pieśni Ariela 

 

Frank Théodore Martin (1890-1974) kompozytor szwajcarski. Studiował muzykę (fortepian i kompozycję), a także matematykę i fizykę. Jego twórczość ewoluowała od muzyki późnoromantycznej i impresjonizmu do współczesnych technik dwunastotonowych. Komponował opery, oratoria, muzykę orkiestrową i kameralną.Twórczość Martina pozostaje poza głównymi nurtami muzyki XX-wiecznej, łączy w sobie różne elementy i tendencje. W pierwszym okresie jego twórczości dostrzegalne są wpływy Césara Francka, Gabriela Faurégo, Maurice’a Ravela i Claude’a Debussy’ego. Własny, dojrzały styl wypracował stosunkowo późno, bo dopiero w latach 30. XX wieku. Martin zaadaptował częściowo elementy techniki dodekafonicznej Arnolda Schönberga. W muzyce Martina dodekafonia łączy się z impresjonistyczną tonalnością, wrażliwość kolorystyczna zaś ze ściśle linearną konstrukcją utworów. Ważną część jego twórczości stanowi muzyka religijna.
 

„5 Pieśni Ariela” na głosy solowe i chór a cappella do sztuki „Burza"  Williama Szekspira. Cykl powstał w 1950 roku.  Różnorodność formalna stosowana przez kompozytora oraz zmysłowa przejrzystość i elegancja, przenikają jego muzyczny idiom, nadając jego twórczości trwałą wartość.
Tytuły pieśni:  1. Come unto these yellow sands 2. Full fathom five thy father lies 3. Before you can say "come and go" 4. You are three man of sin, whom Destiny 5. Where the bee sucks.     


**     
Ralph  Vaughn Williams | Three Shakespeare Songs

 

Ralph Vaughan Williams (1872-1958) kompozytor angielski  i badacz muzyki ludowej, twórca dziewięciu symfonii oraz utworów orkiestrowych, chóralnych i muzyki filmowej.
Uczył się gry na fortepianie i skrzypcach, studiował kompozycję oraz grę na organach. W 1935 roku został odznaczony brytyjskim Orderem Zasługi (Order of Merit).
Muzyka Ralpha Vaughana Williamsa jest zarówno typowo angielska, jak i jednocześnie zdecydowanie kosmopolityczna. Słychać w jego twórczości wpływy Ravela (u którego studiował), a także wpływy modułów chorałowych oraz angielskiej pieśni ludowej, podczas gdy jego wcześniejsze utwory wydają się wiele zawdzięczać niemieckim romantykom.


„Three Shakespeare Songs” [Trzy pieśni szekspirowskie] na chór a cappella, powstały w 1551 roku. Składają się z trzech krótkich utworów do tekstu ze sztuk „Burza” oraz „Sen nocy letniej” Williama Szekspira. Zostały skomponowane na Narodowy Festiwal Konkursowy Brytyjskiej Federacji Festiwali Muzycznych. 
Część pierwsza, pełna tajemniczej atmosfery Full Fathom five, jest mistyczna i urzekająca, z niesamowitą, hipnotyzująca imitacją dzwonów w wysokich głosach. The Cloud-Capp'd Towers, wolniejsza część środkowa, przypomina VI Symfonię Ralpha Vaughana Williamsa w swoim harmonijnym języku. Część trzecia Over hill, over dale jest żywym zakończeniem cyklu, pełnym zróżnicowanej harmoniki i żywego rytmu.

marzec 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
NICOLAO COPERNICO DEDICATUM koncert w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika | Gdańsk
Poprzednie

NICOLAO COPERNICO DEDICATUM koncert w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika | Gdańsk

Miejsce
Dwór Artusa, ul. Długi Targ 43/44, Gdańsk
sobota, 18.02.2023
Muzyka na Wielki Czwartek
Dalej

Muzyka na Wielki Czwartek

Miejsce
Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, plac Kardynała Stefana Wyszyńskiego 1, Gdańsk-Żabianka
czwartek, 06.04.2023