fot. archiwum Polskiej Filharmonii Bałtyckiej

Z wielkim smutkiem informujemy, że zmarł wybitny dyrygent, nasz artystyczny przyjaciel, Kai Bumann.

Ukończył Wydział Dyrygentury Hochschule der Künste w Berlinie. Do lat 90. XX wieku współpracował z wieloma scenami i estradami niemieckimi. Z Polską związał się po 1994 roku. W 1996 został pierwszym gościnnym dyrygentem Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, a także pierwszym dyrygentem w Staatstheater w Wiesbaden. W 1997 objął dyrekcję artystyczną Opery Krakowskiej. Współpracował także z Warszawską Operą Kameralną. W Teatrze Wielkim – Operze Narodowej zadebiutował w lutym 2007. W latach 2013-2015 był pierwszym gościnnym dyrygentem w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. Od września 2015 roku był szefem artystycznym Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Wykładał dyrygenturę na Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Polski Chór Kameralny miał zaszczyt wystąpić wraz z Maestro na wielu koncertach. Był kierownikiem muzycznym i dyrygentem spektakli operowych Wolfganga Amadeusa Mozarta podczas kilku edycji Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego MOZARTIANA.
Jeszcze w ubiegłym roku wystąpiliśmy pod jego dyrekcją na koncercie w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy wykonując oratorium „Mesjasz” Georga Friedricha Haendla.

Pamięć o nim i wspólnie zagranych koncertach pozostanie z nami na długo.
Maestro, spoczywaj w pokoju!