Z przykrością informujemy, że w niedzielę 22 grudnia zmarł wybitny polski kompozytor Edward Pałłasz.

 

Urodził się 30 sierpnia 1936 roku w Starogardzie Gdańskim. Kompozytor. Absolwent muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. Wcześniej odbył studia na Politechnice Gdańskiej i Warszawskiej. Współtworzył w 1954 gdański teatr studencki „Bim-Bom”. Od 1956 był związany ze Studenckim Teatrem Satyryków w Warszawie. W latach siedemdziesiątych wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie.

 Członek Związku Kompozytorów Polskich; w latach 1979–96 wybierany do Zarządu Głównego. Zasiadał w komisji programowej Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” (1981–96). Od 1960 jest członkiem Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, gdzie w latach 1988-93 i 2003-9 pełnił funkcję prezesa. W 2013 został Przewodniczącym Rady tego stowarzyszenia. Był współzałożycielem Komitetu Porozumiewawczego Stowarzyszeń Twórczych i Towarzystw Naukowych (1980) oraz członkiem Rady Kultury przy Prezydencie RP, Lechu Wałęsie. W latach 1995–98 był dyrektorem Programu II Polskiego Radia. Od 1999 do 2012 był zastępcą dyrektora naczelnego i artystycznego Warszawskiej Opery Kameralnej.

     Laureat wielu konkursów kompozytorskich w Polsce i zagranicą. Nagrodzony przez Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci, przez Prezesa PRiTV za twórczość kompozytorską dla radia oraz przez Ministra Kultury i Sztuki nagrodą I stopnia.

      Odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą, Krzyżem Komandorskim i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, oraz Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej i Medalem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego „Poruszył wiatr od morza”.