W dniach 21-27 sierpnia br. odbędzie się XVII edycja Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego MOZARTIANA, która od lat na swoich scenach gości wybitnych artystów polskich i zagranicznych. Również w tym roku, nie zabraknie atrakcyjnych koncertów w Dworze Artusa, Parku Oliwskim oraz Archikatedrze Oliwskiej. Po trzech koncertach kameralnych w Dworze Artusa (21 – 23 sierpnia) z udziałem m.in. solisty oraz koncertmistrza Deutsche Oper Berlin: klarnecisty Matthiasa Höfele oraz założyciela Polish String Quartet Berlin, skrzypka Tomasza Tomaszewskiego, odbędzie się w dniu 24 sierpnia Koncert Inauguracyjny, na którym wystąpi Orkiestra Kameralna Polskiego Radia AMADEUS pod batutą Agnieszki Duczmal. W tym samym dniu wieczorem zapraszamy na koncert Nando Citarelli z zespołem.

25 sierpnia  zapraszamy na Operę w Parku – spektakl zatytułowany „Muzyka Nocy” w reżyserii Jerzego Bielunasa, w wykonaniu znakomitych śpiewaków polskiej i międzynarodowej sceny muzycznej,  Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Massimiliana Caldiego.  W dniach 25 oraz 26 sierpnia odbędą się spektakle dla dzieci  ”Operowy zawrót głowy” w reżyserii Magdaleny Małeckiej-Wippich, z muzyką Mozarta oraz Macieja Maleckiego.

Natomiast w podróż po jazzowych aranżacjach tematów Mozarta zabiorą nas sierpniowymi wieczorami Cezary Paciorek z zespołem oraz Leszek Możdżer (25 i 28 sierpnia).

26 sierpnia odbędzie się Koncert symfoniczny w wykonaniu orkiestry Sinfonia Varsovia oraz jej koncertmistrza, znakomitego skrzypka Jakuba Haufy.

Na zakończenie festiwalu zapraszamy na uroczysty Koncert finałowy. W tym roku 27 sierpnia mury Archikatedry Oliwskiej wypełnią się muzyką niezwykłych dzieł mistrza z Salzburga, które wykonają niezrównani soliści: Roberta Mameli (sopran), James Laing (kontratenor), Emilio Pons (tenor), Wojciech Gierlach (bas), Akademie für Alte Musik,  organizator festiwalu - Polski Chór Kameralny,  a całość pod batutą dyrektora i pomysłodawcy gdańskich mozartianów - Jan Łukaszewski.

Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana jest wydarzeniem z wielu względów wyjątkowym. Przez cztery dni w naturalnych wnętrzach i plenerach parkowych z czasów epoki klasycyzmu prezentowana jest muzyka kompozytora.


Więcej szczegółów na stronie
mozartiana.plFestiwal został zainaugurowany w 2006 - Roku Mozartowskim. Oferta festiwalowa dociera do szerokiej widowni dzięki swej różnorodności. Tworzą ją nie tylko klasyczne wykonania utworów symfonicznych i kameralnych, koncerty muzyki operowej, ale także koncerty muzyki jazzowej, etnicznej. folkowej inspirowanej twórczością Mozarta.

Termin festiwalu zbiega się z pełnią sezonu letniego, stanowi znakomitą propozycję dla turystów polskich i zagranicznych tłumnie odwiedzających Gdańsk. Obecnie wydarzenie gromadzi ponad dwadzieścia tysięcy widzów. Przyciągają ich niecodzienne widoki: artystyczne oświetlenie zabytkowej zieleni Parku, spacerujący statyści przebrani w stroje z epoki, pokazy Tańczącej Fontanny. Istotnym elementem festiwalu są również wydarzenia dla dzieci, pobudzające wyobraźnię najmłodszych i uczące słuchania klasycznych form muzycznych.

Zachęcamy również do obejrzenia filmu przedstawiającego niesamowitą atmosferę z zeszłego roku: