Zachęcamy do wysłuchania fragmentu z koncertu finałowego  X Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana 2015 od 09.05.2020r.

 

W programie:
Wolfgang Amadeusz Mozart - Missa solemnis C-dur KV 337

Wykonawcy:
Carolyn Sampson - sopran
Ewa Marciniec - alt
Andrew Kennedy - tenor
Robert Gierlach - bas
Polski Chór Kameralny
Akademie für Alte Musik Berlin
Jan Łukaszewski - dyrygent

 

Missa solemnis C-dur KV 337 to ostatnia pełna forma mszy, którą skomponował Wolfgang Amadeusz Mozart. Napisana została w 1780 roku na uroczystości wielkanocne w katedrze w Salzburgu. Mimo tak podniosłych okoliczności całe dzieło, składające się z sześciu części, trwa zaledwie niespełna dwadzieścia pięć minut. I choć czasowo dzieło zbliża się do formy missa brevis, to jednak wykorzystane instrumentarium oraz środki kompozytorskie jednoznacznie podkreślają jego uroczysty charakter.

W tak krótkiej formie Mozart zmieścił cały swój geniusz. Bardzo odświętnie – w rytmie poloneza, jak to bywało na wielkich balach – brzmi chóralne Kyrie. Niezwykle uderzająca jest kontrapunktyczna precyzja w Benedictus, zestawiona kontrastowo z tanecznym Sanctus oraz wieńczącym mszę  Agnus Dei, gdzie solowe partie organów dialogują z obojem, fagotem, tworząc ramę dla lirycznej linii koloraturowego sopranu. 

Była to szesnasta msza, jaką napisał Mozart. Zdążył już się nauczyć, jak zadowolić pracodawcę, wymagającego księcia arcybiskupa Hieronimusa von Colloredo, a przy okazji sprawić przyjemność sobie i słuchaczom.

Dzień Unii Europejskiej obchodzony jest 9 maja na pamiątkę ogłoszenia w 1950 roku tzw. Planu Schumana, który był początkiem myślenia o europejskiej integracji. Nie bez znaczenia dla jedności państw Starego Kontynentu jest kultura, której jednym z najważniejszych filarów bezsprzecznie pozostaje muzyka Wolfganga Amadeusza Mozarta.