Piątek, sobota, niedziela - przed nami trzy dni uroczystości w 5. rocznicę śmierci prezydenta Gdańska. 

Uroczyste akcenty już od piątku

W tym dniu, o godzinie 11.00 warto posłuchać koncertu carillonowego, dedykowanego Pawłowi Adamowiczowi. Muzyka będzie rozbrzmiewała z wieży kościoła św. Katarzyny. Paweł Adamowicz był orędownikiem odbudowy carillonowej kultury Gdańska, która w dawnych czasach była charakterystyczna dla Gdańska. W pełni się to udało: Gdańsk zatrudnia miejską carillonistkę, a także posiada dwa carillony stacjonarne (w wieży kościoła św. Katarzyny i w wieży Ratusza Głównego Miasta) oraz jeden mobilny, który w sezonie letnim odwiedza inne miasta z koncertami.  

O godz. 18. (w piątek) warto zajrzeć do biblioteki ECS, gdzie odbędzie się premiera książki wspomnieniowej Antoniego Pawlaka o prezydencie Pawle Adamowiczu. Wstęp wolny. Antoni Pawlak jest poetą i prozaikiem, laureatem wielu nagród literackich - prezydenta Adamowicza znał jak mało kto, przez lata był jego rzecznikiem prasowym i jednym z najbliższych współpracowników.

 

Sobota - Światełko dla Pawła Adamowicza

Centralnym punktem obchodów będzie "Światełko dla Pawła Adamowicza" z udziałem premiera Donalda Tuska, rodziny Pawła Adamowicza i prezydent Aleksandry Dulkiewicz. Uroczystość odbędzie się o godz. 19., przy płycie pamiątkowej, nieopodal Złotej Bramy. Kilkanaście metrów od tego miejsca w niedzielę, 13 stycznia 2019 roku, stała scena WOŚP na której prezydent Adamowicz został śmiertelnie ugodzony nożem przez zamachowca.  

Na miejscu rozdawane będą flagi narodowe i flagi Gdańska. Podczas uroczystości odtworzona będzie pieśń "Sound of Silence", która zaraz po śmierci Pawła Adamowicza stała się symbolem bólu i żałoby mieszkańców po śmierci prezydenta Gdańska.

 

Niedziela, 14 stycznia - rocznica śmierci prezydenta

Prezydent Paweł Adamowicz zmarł w poniedziałek, 14 stycznia 2019 roku, po wielogodzinnych próbach ratowania życia przez zespół lekarzy Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.    

W niedzielę przypada 5. rocznica tego tragicznego dnia. O godz. 12, w Bazylice Mariackiej, będzie można wziąć udział w mszy świętej w intencji zamordowanego prezydenta Gdańska.

 

Więcej informacji oraz szczegółowy program wydarzeń na stronie: gdansk.pl