W jesiennym wydaniu Presto. Muzyka Film Sztuka pojawiły się AŻ 3 RECENZJE płyt z naszym udziałem!

POLSKA MUZYKA CHÓRALNA | Polski Chór Kameralny, Jan Łukaszewski (dyr.) DUX 2018
Groźne 13 minut
Polski Chór Kameralny pod batutą Jana Łukaszewskiego wziął na warsztat utwory współczesnych twórców - tych, którzy tworzą głównie muzykę chóralną, i tych, w których twórczości nie odgrywa ona aż tak znaczącej roli: Koszewskiego, Łukaszewskiego (Pawła), ale także Kilara czy Pendereckiego. Mnie ujął niezwykle trudny utwór ,,Et..." Edwarda Pałłasza, napisany na 24 głosy, a oparty na fragmencie 24 rozdziału Apokalipsy św. Jana. W kulminacyjnym momencie każdy chórzysta ma swój osobny dźwięk do zaśpiewania, co daje potężne uczucie grozy. Niesamowite 13 minut tej płyty. Kończy ją pastorałka K. Pendereckiego ,, My też pastuszkowi" w rewelacyjnej harmonii mistrza. Krążek wydano na 40-lecie istnienia chóru.
~ks. Adrian Nowak~

J.ZAIDLER, A.HABEL| Sinfonietta Cracovia, Marcin Nałęcz Niesiołowski (dyr.), Polski Chór Kameralny DUX 2019
Klasztorny muzyk odkryty na nowo
Ponad 200 lat temu Józef Zeidler napisał siedem mszy, 11 litanii, motety, nieszpory i requiem, ale jego twórczość od XVIII w. skutecznie skrywały mury klasztory filipinów na Świętej Górze koło Gostynia. Prawykonanie niektórych jego utworów miało miejsce w 2006 r. na festiwalu Musica Sacromontana i wtedy zaczęto porównywać go do Mozarta. Słuchając mszy D-dur, trudno się temu dziwić. Sam miałem skojarzenia z Mszą koronacyjną. Kompozycje Zeidlera są lekkie i pełne prostoty, a niełatwe dla wykonawców. Przy tym to geniusz melodyki. Daje możliwość zaprezentowania się chórowi, który jest tu wiodący. Aż żal, że skończyła się era takich kompozycji wykonywanych podczas liturgii.
~ks. Adrian Nowak~

Łukaszewski. To, co najpiękniejsze DUX 2019
O nagraniach w dwóch zdaniach
Gdy się wydało (w jednej tylko wytwórni) 16 płyt, otrzymało dziesiątki nagród, doświadczyło prawykonań utworów na ponad 100 festiwalach na całym świecie, można zatrzymać się na chwilę i z przyjemnością spojrzeć wstecz. Na dwóch płytach zebrano najpiękniejsze kompozycje Pawła Łukaszewskiego, które z niezwykłą starannością i emocjami wykonuje w sumie sześć chórów, trzy orkiestry, sześciu dyrygentów, 11 solistów i kwartet smyczkowy.
~M,aja Baczyńska, Luiza Borowiec, Anna Mielcarska~

Żyj wolno, czytaj PRESTO!