Prof. Jan Łukaszewski po raz kolejny weźmie udział w obradach jury Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego Musica Sacra Nova. Tegoroczna, 19. edycja konkursu odbędzie się w Rzymie.

Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski Musica Sacra Nova swoją tradycją sięga roku 1996. Jego inicjatorem był Paweł Łukaszewski, obecnie profesor zwyczajny, doktor habilitowany, prorektor Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina. Motorem tego działania była chęć dostarczania nowego repertuaru współczesnej muzyki sakralnej.
Przez pierwsze dziesięć lat konkurs miał zasięg ogólnopolski. W 2005 – dzięki staraniom prof. Mariana Borkowskiego, przewodniczącego jury rozpoczęła się współpraca z Międzynarodowym Festiwalem Gaude Mater. To połączenie przyczyniło się do rozkwitu konkursu, którego ranga rosła z roku na rok, gromadząc w gronie jurorów wybitnych przedstawicieli światowej muzyki chóralnej jak Stephen Layton czy Ēriks Ešenvalds. Od tej pory wśród uczestników są młodzi kompozytorzy nie tylko z Europy, ale także na przykład Korei Południowej, Australii czy Stanów Zjednoczonych.

Organizatorami konkursu są: Papieski Instytut Muzyki Sakralnej w Rzymie, Archidiecezja w Kolonii,Stowarzyszenie Przyjaciół Opactwa w Brauweiler, Instytut Musica Sacra w Warszawie, Polski Chór Kameralny w Gdańsku, Stowarzyszenie Musica Ficta w Rimini oraz Wyższa Szkoła Katolickiej Muzyki Kościelnej i Pedagogiki Muzycznej w Regensburgu.

Jedną z nagród dla laureatów konkursu Musica Sacra Nova są nagrania zwycięskich utworów publikowane w najważniejszych wytwórniach oraz ich wykonania przez najlepsze europejskie chóry, wśród których od samego początku jest Polski Chór Kameralny. Ponadto od kilku lat partytury nagrodzonych dzieł publikowane są w prestiżowym wydawnictwie Schott (które wydaje także dzieła m.in. Krzysztofa Pendereckiego).


więcej:
musicasacranova.com