W dniach 9-13 sierpnia w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Gdańsku Wrzeszczu, planujemy nagrania płyty z pieśniami kościelnymi Henryka Mikołaja Góreckiego. Projekt nagrania i wydania albumu ma na celu materialne utrwalenie istotnej części twórczości jednego z najważniejszych polskich kompozytorów. Pochodzące w większości z 1986 roku opracowania tradycyjnych pieśni, zebranych w znanym śpiewniku kościelnym ks. Jana Siedleckiego, zostały przy współpracy z dziećmi kompozytora, Anną i Mikołajem Góreckimi, podzielone na trzy tematyczne tomy: w pierwszym znajdują się utwory poświęcone Matce Bożej, w drugim – pasyjne i wielkanocne, zaś trzeci tom zawiera pieśni eucharystyczne, poświęcone świętym i Trójcy Przenajświętszej. 

Cel ten realizować będzie zespół wybitny, jeden z czołowych europejskich chórów kameralnych – Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego, zaś reżyserem nagrania będzie Andrzej Brzoska, doświadczony specjalista, doktor sztuk muzycznych, zastępca głównego reżysera Teatru Polskiego Radia, uhonorowany wieloma nagrodami i odznaczeniami.

Wydanie, z którego korzystamy, przygotowane przez brytyjską oficynę Boosey&Hawkes, tym różni się od dotychczas dostępnych, że zawiera tłumaczenie utworów Góreckiego na język łaciński dokonane przez Edwarda Tamblinga. Będzie to pierwsze na świecie nagranie Pieśni kościelnych po łacinie! Otwiera to możliwość szerszego rozpropagowania tej wyjątkowej twórczości, w której jak w zwierciadle odbijają się wielowiekowe tradycje polskiej kultury, i pozwala ze śmiałością myśleć o szerokiej międzynarodowej dystrybucji. Większość wokalnych utworów Henryka Mikołaja Góreckiego powstała do tekstów polskich, co często stanowi znaczną trudność dla zagranicznych wykonawców. Mamy nadzieję, że nagranie, które chcemy przygotować, dzięki pokonaniu bariery językowej przyczyni się do jeszcze większego zainteresowania muzyką tego wielkiego twórcy, na czym niezwykle nam zależy! Podejmujemy się więc zadania bardzo odpowiedzialnego – nagrania obszernego materiału kompozytora cenionego i uznanego. Cel ten realizować będzie zespół wybitny, jeden z czołowych europejskich chórów kameralnych – Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego, zaś reżyserem nagrania będzie Andrzej Brzoska, doświadczony specjalista, doktor sztuk muzycznych, zastępca głównego reżysera Teatru Polskiego Radia, uhonorowany wieloma nagrodami i odznaczeniami.

 

Za życzliwą współpracę z Księżmi Zmartwychwstańcami, serdeczne Bóg zapłać!