Miło nam przekazać informację, że dyrektor Polskiego Chóru Kameralnego, Jan Łukaszewski, otrzymał prestiżową Nagrodę za propagowanie polskiej muzyki współczesnej przyznawaną przez Zarząd Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Nagroda ZAiKS-u za popularyzację polskiej muzyki współczesnej została ustanowiona przez Zarząd ZAiKS-u na wniosek Zarządu Sekcji Autorów Dziel Muzycznych. Jest ona przyznawana osobom, które przyczyniają się do szerokiego propagowania polskiej muzyki współczesnej zarówno w postaci jej wykonań na festiwalach i koncertach, jak i w postaci publikacji na jej temat. Nagrodę mogą otrzymać organizatorzy festiwali i koncertów, dyrygenci i muzycy, dziennikarze, muzykolodzy i teoretycy muzyki. Nagroda przyznawana jest co roku. Pierwsza została przyznana w roku 2006

Jest to dla nas wyróżnienie o tyle cenniejsze, że po raz pierwszy nagrodę tę otrzymał muzyk, którego działalność artystyczna koncentruje się wokół chóralistyki! Nie bez znaczenia jest bez wątpienia imponująca liczba niemal 700 prawykonań – co warto podkreślić: przede wszystkim utworów polskich kompozytorów – którą może się poszczycić Polski Chór Kameralny prowadzony już od 39 lat przez Jana Łukaszewskiego.

 W poprzednich latach Nagrodą za propagowanie polskiej muzyki współczesnej honorowani byli m.in. Stanisław Moryto, Marian Borkowski, Joanna Wnuk-Nazarowa czy Agnieszka Duczmal.

 Dyrektorowi Janowi Łukaszewskiemu serdecznie gratulujemy.

 

więcej informacji:
https://zaiks.org.pl/artykuly/2022/czerwiec/poznalismy-laureatow-nagrod-przyznawanych-przez-zaiks

 

 

Jan Lukaszewski, Miłosz Bembinow, Klaudiusz Baran, Paweł Łukaszewski; 14.06.2022, Warszawa