Serdecznie zapraszamy chłopców w wieku 7-11 lat wraz z rodzicami, na spotkanie organizacyjne Chóru Chłopięco-Męskiego Pueri Cantores Olivenses dnia 11.03.2019r. o godz. 17:30 do Szkoły Podstawowej nr 89 przy ul. Szyprów 3, 80-335 w Gdańsku (Żabianka).

Historia chóru:

Pueri Cantores Olivenses to chór chłopięco - męski składający się z kilkunastu utalentowanych chłopców i mężczyzn. Założony w 1972 roku przez dwóch braci Bogdana i Jana Łukaszewskich. Początkowo działalność chóru, gorąco wspierana przez ówczesnego proboszcza Bazyliki Archikatedralnej w Oliwie - Prałata Leona Kossak-Główczewskiego oraz pedagoga i kompozytora Leona Łukaszewskiego, skupiała się głównie na oprawie uroczystości kościelnych. Zespół uświetniał śpiewem między innymi wizytę Kardynała Karola Wojtyły, Prymasa Stefana Wyszyńskiego oraz msze święte i inne uroczystości, odbywające się w Bazylice Archikatedralnej w Oliwie oraz wielu innych świątyniach Diecezji Gdańskiej. Zespół uświetniał także śpiewem dwie msze święte podczas wizyt Ojca Świętego w ojczyźnie - na gdańskiej Zaspie i Sopockim hipodromie. Wkrótce chór podjął współpracę z gdyńskim Teatrem Muzycznym, biorąc udział w niektórych spektaklach (między innymi w Uciechach staropolskich) oraz Filharmonią Bałtycką, wykonując muzykę oratoryjną (miedzy innymi Requiem Mozarta z okazji 10 rocznicy Grudnia'70). Równocześnie zespół zaczął koncertować poza granicami Polski. Pierwszym wyjazdem zagranicznym był udział w międzynarodowym festiwalu w Loreto (Włochy - 1979 rok), zakończony audiencją u Ojca Świętego Jana Pawła II. Kolejne zaproszenia zawiodły zespół do Austrii, Belgii, Francji, Niemiec, Norwegii, Szwecji, Szwajcarii.

 

W celu zapoznania się ze szczegółami dotyczącymi chóru, zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej: http://pueri.pl