Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski Musica Sacra Nova swoją tradycją sięga roku 1996. Jego inicjatorem był Paweł Łukaszewski, obecnie profesor zwyczajny, doktor habilitowany, prorektor Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina. Motorem tego działania była chęć dostarczania nowego repertuaru współczesnej muzyki sakralnej.

Przez pierwsze dziesięć lat konkurs miał zasięg ogólnopolski. W 2005 – dzięki staraniom prof. Mariana Borkowskiego, przewodniczącego jury rozpoczęła się współpraca z Międzynarodowym Festiwalem Gaude Mater. To połączenie przyczyniło się do rozkwitu konkursu, którego ranga rosła z roku na rok, gromadząc w gronie jurorów wybitnych przedstawicieli światowej muzyki chóralnej jak Stephen Layton czy Ēriks Ešenvalds. Od tej pory wśród uczestników są młodzi kompozytorzy nie tylko z Europy, ale także na przykład Korei Południowej, Australii czy Stanów Zjednoczonych.

Ważną nagrodą dla laureatów konkursu Musica Sacra Nova są nagrania zwycięskich utworów publikowane w najważniejszych wytwórniach oraz ich wykonania przez najlepsze europejskie chóry, wśród których od samego początku jest Polski Chór Kameralny. Ponadto od kilku lat partytury nagrodzonych dzieł publikowane są w prestiżowym wydawnictwie Schott (które wydaje także dzieła m.in. Krzysztofa Pendereckiego).

Z czasem jednak, kiedy zmieniły się władze samorządowe Częstochowy, trzeba było poszukać alternatywnego wsparcia organizacyjnego – zostało nim, dzięki życzliwości kard. Rainera Marii Woelkiego, Arcybiskupstwo Kolonii. Dziś w gronie organizatorów są także Papieski Instytut Muzyki Kościelnej, Wyższa Szkoła Katolickiej Muzyki Kościelnej i Pedagogiki Muzycznej w Regensburgu, Stowarzyszenie „Instytut Musica Sacra” w Warszawie, Stowarzyszenie Przyjaciół Opactwa w Brauweiler oraz Stowarzyszenie Musica Ficta w Rimini. Warto podkreślić, że nie ma w Polsce drugiego konkursu z tak licznym gronem zagranicznych partnerów. Uczestnictwo Polskiego Chóru Kameralnego w tak renomowanym projekcie, jakim jest dziś Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski Musica Sacra, to wielkie wyróżnienie.

6 września wszystkie wymienione wyżej instytucje zawarły porozumienie o wspólnym organizowaniu konkursu Musica Sacra Nova. Jego regulamin przewiduje trzy nagrody finansowe w wysokości 2 500€, 2 000€ oraz 1 500€, wręczane podczas uroczystego konkursu laureatów. Każdego roku koncert ten w jednej z regulaminowych kategorii odbywać się będzie w Gdańsku.