Znamy laureatów XVIII Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego Musica Sacra Nova 2022.

18 marca JURY złożone z 

Pawel Łukaszewski, President 

Andrea Angelini 

Vaclovas Augustinas 

Vincenzo de Gregorio 

Jan Łukaszewski 

Enjott Schneider 

spośród 43 kompozycji nadesłanych z następujących 19 krajów: Austria, Kanada, Francja, Niemcy, Hongkong, Węgry, Włochy, Korea, Litwa, Filipiny, Polska, Portugalia, Republika Południowej Afryki, Szwajcaria, Turcja, Ukraina, Wielka Brytania, USA, Wietnamm przyznało: 

KATEGORIA A

I nagroda:

Paweł Konkol ur. 2000 w Rzeszowie, kompozytor i aranżer. Od 2019 roku studiuje kompozycję na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Jego główne zainteresowania to muzyka jazzowa i orkiestrowa (orkiestry symfoniczne, big bandy). Ponadto interesuje się muzyką chóralną, organową i ludową.

Nagroda przyznana za Dominus dixit ad me, wykonanie i nagranie podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Musica sacra nova w Brauweiler (Niemcy) oraz inne wykonanie w Wilnie (Litwa) Chóru Miejskiego Jauna Muzika w Wilnie pod dyrekcją Vaclovasa Augustinasa.

 

II nagroda ex aequo:

Lukas Butkus (Litwa) (ur. 2000) to młody kompozytor z Litwy, gdzie studiuje na studiach licencjackich z kompozycji w Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru. Absolwent Gimnazjum im. św. Cecylii w Mariampolu, gdzie zaczęła się jego pasja do sztuki. Już teraz Lukas zdobył uznanie w całym kraju, zajmując pierwsze miejsce w konkursie dla młodych kompozytorów „Vox Juventutis 2020” (Wilno, Litwa) ze swoim utworem „Wszyscy wracają” na chór mieszany; ponadto w 2020 roku był jednym z pięciu finalistów ogólnopolskiego konkursu kompozycji muzyki liturgicznej na chór acapella w oprawie mszalnej. Uczestnik wielu konkursów i festiwali muzycznych jako kompozytor i pianista, w 2021 r. otrzymał prestiżowe stypendium Mikalojusa Konstantinasa Čiurlionisa oraz stypendium Zity Bružaitė za twórczość. Jest pianistą i koordynatorem młodego zespołu muzyki współczesnej „Artisans” z siedzibą w Wilnie. Również publikowany prozaik i poezja.

Nagroda przyznzna za Eia Mater  wykonanie i nagranie podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Musica sacra nova w Brauweiler (Niemcy) oraz inne wykonanie w Wilnie (Litwa) Chóru Miejskiego Jauna Muzika pod dyrekcją Vaclovasa Augustinasa.

 

Jakub Szafrański (Polska) ur. 1988 roku w Warszawie. Absolwent szkoły podstawowej i średniej Grażyny Bacewicz w Warszawie. Uzyskał tytuł licencjata na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Na tej samej uczelni otrzymał tytuł magistra dyrygentury chóralnej w klasie prof. Ryszarda Zimaka oraz Kompozycji w klasie prof. Pawła Łukaszewskiego (dyplomy z wyróżnieniem). Jest finalistą wielu konkursów kompozytorskich: I nagroda w 57. Konkursie im. Tadeusza Bairda Młodych Kompozytorów (2016), II nagroda w Międzynarodowym Konkursie Młodych Kompozytorów „Vox
Juventutis ’17, II nagroda w Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim „Musica Caelestis” (2017), III nagroda w III Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim Opus 966 (2015), wyróżnienie w II edycji (2014) i IV (2016) Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski Opus 966, ufundowano nagrodę specjalną „Niemiecka premiera” Kammerchor Hannover (2015). Jest autorem muzyki do „Hymnu na Grochów”

Nagroda przyznana za In te Domine speravi, wykonanie i nagranie podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Musica sacra nova w Brauweiler (Niemcy) oraz inne wykonanie w Wilnie (Litwa) Chóru Miejskiego Jauna Muzika w Wilnie pod kierownictwem Vaclovasa Augustinasa.

 

III nagroda - nie przyznana

KATEGORIA B - nie przyznane

 

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy. 

 

Więcej informacji: https://musicasacranova.com/