Pierwsza rocznica śmierci prezydenta Pawła Adamowicza - HARMONOGRAM UROCZYSTOŚCI

„Gdańsk dzieli się dobrem” - pod tym hasłem 12 stycznia 2020 roku odbędzie 28. gdański finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tego dnia oraz 13 i 14 stycznia gdańszczanie wspominać i upamiętniać będą zamordowanego rok wcześniej prezydenta miasta Pawła Adamowicza. W środę, 15 stycznia, odbędzie się konferencja „Przemoc i polityka”.

- Wspólnie z Regionalnym Centrum Wolontariatu, WOŚP i Europejskim Centrum Solidarności przygotowaliśmy się, żeby w godny sposób wspominać pana prezydenta - powiedziała prezydent Dulkiewicz. - Dociera do nas wiele sygnałów i inicjatyw, żeby upamiętnić wspólnie prezydenta Adamowicza. Ja po raz pierwszy będę wolontariuszką podczas WOŚP i bardzo się z tego cieszę, ale 13 stycznia to dla nas też rocznica tragicznego wydarzenia. Tego dnia chcieliśmy zaprosić do spotkania w ciszy i odsłonięcia tablicy poświęconej Pawłowi Adamowiczowi i tragicznemu wydarzeniu, to odbędzie się w okolicach Katowni, już trwają tam prace. Przestrzeń, w której stała scena rok temu, będzie teraz miejscem smutnych wspomnień i refleksji.

Po oficjalnym odsłonięciu tablicy zaplanowano spotkanie przy grobie prezydenta Adamowicza w Bazylice Mariackiej. Okolice Katowni mają zostać specjalnie oświetlone, a w mieście mają zabrzmieć carilliony.

Prezydent Dulkiewicz zapowiedziała też, że 14 stycznia 2020 w dzień śmierci prezydenta Adamowicza z inicjatywy rodziny i władz Miasta o godz. 18.00 odbędzie się msza św. w Bazylice Mariackiej.  

Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, przypomniał że 2020 rok - ze względu na rocznicę 50-lecia Grudnia' 70, 40-lecia Porozumień Gdańskich, 30-lecia pierwszych wolnych wyborów do samorządów i gdańskiego stycznia - będzie rokiem ważnym i symbolicznym. 

Europejskie Centrum Solidarności na styczniowe dni zaplanowało kilka wydarzeń.

W sobotę, 11 stycznia o godz. 18.00 odbędzie się 6 Kolędowanie poświęcone pamięci prezydenta Pawła Adamowicza, na 13 stycznia zaplanowano promocję książki, w której gdańszczanie, znający osobiście prezydenta Pawła Adamowicza, widujący go na oficjalnych uroczystościach, ale i tacy, którzy nigdy nie mieli z nim osobistego kontaktu, opowiadają o tym, jak zmienił ich tamten styczeń ( ECS godz. 17.30). 

- Przed odsłonięciem tablicy poświęconej prezydentowi, zaprezentujemy książkę “Głosy gdańszczan”, czyli refleksje zwykłych ludzi, na temat tego jak przeżyli te tragiczne wydarzenia stycznia 2019 roku, jak zmieniło się ich życie - zapowiedział Basil Kerski. - Z kolei 15 stycznia o godzinie 10.00 zapraszamy na konferencję na temat przemocy i polityki. Będziemy dyskutować przy udziale różnych środowisk o formach przemocy w sferze publicznej. Kiedy zmarł prezydent Adamowicz, tłumy z całej Polski jechały, żeby się z nim pożegnać, żeby zademonstrować więź, ale też była to cicha demonstracja przeciw mowie nienawiści w sferze publicznej, językowi nienawiści, głębokim podziałom, niemerytorycznej polemice. Jeszcze raz przeanalizujemy, jaki ta atmosfera miała wpływ na morderstwo prezydenta Gdańska. 

 

więcej informacji na www.gdansk.pl