W sobotę 26.06.2021r. w godzinach 15.00–22.00 odbędzie się Festiwal Decalogue - 10 prostych słów. Projekt ten, o charakterze kulturalno-edukacyjny, ma na celu promocję uniwersalnych europejskich wartości wyrosłych w kręgu kultury śródziemnomorskiej i judeochrześcijańskiej, takich jak pokój, patriotyzm, heroizm, honor, poświęcenie, lojalność, miłosierdzie czy działanie na rzecz wspólnego dobra. Wartości, których ośmieszenie i porzucenie przez dwa XX-wieczne totalitaryzmy, faszystowski i sowiecki, doprowadziło do dziejowego kataklizmu, jakim była II wojna światowa.

Festiwal Decalogue – 10 Prostych Słów to jedyny taki jednodniowy cykl koncertów i spotkań ewangelizacyjnych w 30. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do wolnej Polski. W obecnej sytuacji, w której wiele osób pyta, co robić, gdzie szukać odpowiedzi na chaos i brak autorytetów – odpowiedzią są słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane w 1991 roku: "Oto Dekalog, oto dziesięć słów. Od tych dziesięciu prostych słów zależy przyszłość człowieka i społeczeństw. Przyszłość narodu, państwa, Europy i świata".

 

Wykonawcy:

Andrzej Lampert
Marcin Spenner & Piotr Łukaszewski
Agnieszka Cudzich
Józef Skrzek
Ksiądz Jakub Bartczak
Marika
Arka Noego
Luxtorpeda
Adeb Chamoun Trio (Adeb Chamoun, Katarzyna Gacek-Duda, Wassim Ibrahim)
Anna Witczak-Czerniawska
Katarzyna Bogusz
Dominik Bieńczycki (Dikanda)
Polski Chór Kameralny
Jan Łukaszewski - przygotowanie chóru
Orkiestra Wojskowa w Bydgoszczy oraz Kujawsko-Pomorska Orkiestra Muzyki Polskiej p/d mjr. Dominika Sierzputowskiego
Sekcja rytmiczna p/k. Marcina Pospieszalskiego (Szymon Madej – perkusja, Tomas Cellis Sanchez – perkusjonalia, Marcin Pospieszalski – bas, Piotr Cudzich – fortepian, Dariusz Bafeltowski – gitara, Piotr Łukaszewski – gitara).

 

Bilety:
Arka Noego – 10 zł, Luxtorpeda, Józef Skrzek i koncert główny Decalogue – 10 zł dostępne od 14.06.2021r. na stronie muzeum1939.pl