Wiemy, że Polski Chór Kameralny ma swoją, wyjątkową barwę. To dzięki unikalnemu kolorytowi  zespół stał się rozpoznawalny pośród innych, a bogactwo kolorów i ich odcieni, podobnie jak na zachwycających płótnach renesansowych mistrzów, stanowi w dużej mierze o pięknie muzyki, jakiej słuchamy w wykonaniu Polskiego Chóru Kameralnego.

Projektując program koncertów z cyklu Barwy Chóru dokonaliśmy trudnej selekcji, utworów, które uznajemy za jedne z najciekawszych, najbardziej wyjątkowych w 45-letniej historii zespołu. To oczywiście siłą rzeczy wybór niepełny. Staraliśmy się jednak, by reprezentację miały w naszych repertuarach dzieła wybitnych kompozytorów polskich oraz twórców zagranicznych, które nie tylko znajdowały uznanie publiczności, ale też pozostały w pamięci chórzystów.

Zapraszamy na Barwy Chóru vol.2 - drugą odsłonę tego jubileuszowego wydarzenia, gdzie odkryjemy przed Państwem nowe barwy chóru i całą gamę ich odcieni.

 

Polski Chór Kameralny śpiewa Pendereckiego

Polski Chór Kameralny szczyci się przyjaźnią wielu znakomitych kompozytorów, pośród których maestro Penderecki zawsze zajmować będzie miejsce szczególne. Zespół wykonywał wszystkie jego utwory na chór a cappella, spośród których większość odbywała się w jego obecności, czasem również pod jego dyrekcją. W programie koncertu Barwy Chóru vol.2 znajdzie się wybór utworów mistrza, nagranych przez chór na dwóch monograficznych płytach oraz niezwykle poruszający Psalm 3, którego polskie prawykonanie przygotował Jan Łukaszewski w 2016 roku.

Polski Chór Kameralny wykona również jedyny cykl mszalny Pendereckiego - Missa brevis. Przed polskim prawykonaniem utworu, którego w Gdańsku dokonał w 2013 Jan Łukaszewski, Krzysztof Penderecki powiedział: „tutaj akurat jest najlepszy chór! Jestem z nim związany od kilku już lat, oni rozumieją moją muzykę, nie muszę w nic ingerować, przyjeżdżam na koncert i jest tak, jak ja to napisałem. To się rzadko zdarza”.

Teraz, w roku jubileuszu 90-lecia urodzin Mistrza Pendereckiego wracamy do jego muzyki, by oddać mu hołd. Specjalnym gościem koncertu będzie jego małżonka, pani Elżbieta Penderecka, która oddała serce nie tylko wielkiemu kompozytorwoi, ale również muzyce. Od ponad 20 lat organizuje Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, a co więcej, jest promotorką muzyki klasycznej w świecie oraz inicjatorką konkursów muzycznych.

 

Rheinberger na nowo odkryty

Wcześniej, w pierwszej części wieczoru zabrzmi ponadto Msza Es-dur Josefa Gabriela Rheinbergera (1839–1901) kompozytora pochodzącego z Liechtensteinu, opisana przez wybitnego muzykologa Otto Ursprunga „najpiękniejszą, najczystszą muzyką wokalną XIX wieku”. To jedyna msza Rheinbergera napisana na chór podwójny, zawierająca opracowania części stałej liturgii kościoła katolickiego, tj. Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus, Benedictus, Agnus Dei.

 

Serdecznie zapraszamy:

Barwy Chóru vol. 2

Kiedy: 21 października 2023 (sobota), godz. 19:00

Gdzie: Dwór Artusa, ul. Długi Targ 43/44

Bilety: https://www.bilety24.pl/koncert/1178-barwy-choru-vol-2-95836?id=523979 oraz na godzinę przed koncertem w Dworze Artusa