Dziś swoje 89. urodziny obchodziłby Krzysztof Penderecki, wybitny kompozytor i dyrygent, nasz Przyjaciel i Mistrz. Urodził się 23 listopada 1933 roku w Dębicy. Współpraca z Maestro to był dla Polskiego Chóru Kameralnego ogromny zaszczyt i piękna przygoda. Z ogromną tęsknotą przypominamy sobie o wspólnych koncertach, prawykonaniach Jego utworów i nagraniach płytowych. 

 Prof. Krzysztof Penderecki tak mówił o Polskim Chórze Kameralnym przy okazji polskiej prapremiery Jego „Missa Brevis”, która odbyła się w Gdańsku w 2013 roku z udziałem naszych wokalistów:
„Głos ludzki jest najtrudniejszym instrumentem [...] tutaj jest akurat najlepszy chór! Jestem z nim związany od kilku lat, oni rozumieją moją muzykę, nie muszę w nic ingerować, przyjeżdżam na koncert i jest tak, jak ja to napisałem. To się rzadko zdarza. Tak, to na pewno wyjątkowy zespół.”

Śpiewacy Polskiego Chóru Kameralnego wraz z dyrektorem Janem Łukaszewskim wspominają wszystkie spotkania z Maestro, coroczne wspólne warszawskie koncerty z okazji Jego urodzin oraz fascynacje wyjątkową muzyką.

 

 

Polski Chór Kameralny, Jan Łukaszewski, Krzysztof Penderecki, fot. Paweł Matuszewski