Płyta Musica Sacromontana XIV nominowana do nagrody Fryderyk 2020 w kategorii: album roku muzyka oratoryjna i operowa/muzyka poważna.

Zarejestrowana na płycie Missa ex D Józefa Zeidlera (ok. 1744–1806) przeznaczona została na cztery głosy wokalne (SATB) oraz instrumenty – dwoje skrzypiec, dwie trąbki oraz organy. Zeidler prezentuje w niej bardzo solidny warsztat kompozytorski, który obfituje w różnorodność zastosowanych środków.
W zbiorze muzykaliów gnieźnieńskich spoczywają dwie kompozycje Antoniego Habla (1760-1831) , w tym jedna symfonia. Symphonia [D] została napisana na dwoje skrzypiec, altówkę, dwa flety, dwa rogi i basso. W ówczesnej Rzeczypospolitej główną rolę w upowszechnianiu symfonii odgrywały ośrodki kościelne i działające w nich zespoły. Służyły one oprawie nabożeństw w kościele. Był to zatem typ lokalnej symfonii kościelnej, który jednak czerpał z wzorców europejskich. Symfonia Habla jest tego przykładem.

Festiwal MUSICA SACROMONTANA służy kontynuacji zamierzeń zakonu filipinów, którzy pragnęli ewangelizować poprzez szeroko pojętą propagację kultury. To dzięki ich staraniom już w XVII wieku powstała tam znakomita kapela, a do Gostynia zjeżdżali najwybitniejsi kompozytorzy.

Wykonawcy:

Iwona Hossa - sopran
Anna Bernacka - mezzosopran
Tomasz Krzysica - tenor
Jarosław Bręk - bas
Polski Chór Kameralny
Sinfonietta Cracovia
Marcin Nałęcz-Niesiołowski - dyrygent
Jan Łukaszewski - przygotowanie chóru


Płyta dedykowana Księżom i Braciom Filipinom z okazji 100 - lecia powrotu na Świętą Górę (1919-2019)

 

Wydawcy:

Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera
NETBOX
DUX
Radio Poznań

Patroni Medialni:
Dwójka Polskie Radio
Radio Poznań