Biuletyn Informacji Publicznej

Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis




ul. Opata Jacka Rybińskiego 24
80-320 Gdańsk
tel./fax: + 48 58 552 41 73


tel./fax: + 48 58 552 15 91
tel./fax: + 48 58 520 93 90
NIP: 583-21-61-377
REGON 191314612
RIK 28 X 1999r. – 8/99

Istniejący od 1978 roku Polski Chór Kameralny jest profesjonalnym zespołem z niemal 40-letnią historią i imponującym dorobkiem artystycznym.


Należy do wąskiego grona światowej elity w pełni profesjonalnych chórów kameralnych. Repertuar Polskiego Chóru Kameralnego jest niezwykle obszerny – od muzyki a cappella po duże formy oratoryjne, operowe i symfoniczne. Zespół cieszy się opinią niezrównanego wykonawcy muzyki współczesnej, dokonał ponad 550 prawykonań, w tym dzieł takich kompozytorów jak m.in. Henryk Mikołaj Górecki czy Krzysztof Penderecki.

Jest jedynym na świecie zespołem, posiadającym w swoim repertuarze wszystkie utwory na chór a cappella Krzysztofa Pendereckiego. Jest laureatem prestiżowej nagrody Orphees D'Or 2010 (Złoty Orfeusz), przyznawanej przez francuską Academie du Disque Lyrique. Był 18 razy nominowany do nagrody Fryderyk, a pięciokrotnie ją zdobył.
Polski Chór Kameralny jest członkiem TENSO (europejskiego stowarzyszenia profesjonalnych chórów kameralnych).

Jednym z najbardziej znaczących projektów artystycznych, których zespół jest pomysłodawcą i organizatorem, jest Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana, prezentujący muzykę klasyka wiedeńskiego w wielu różnych stylach i przyciągający w sierpniu do Gdańska-Oliwy tysiące słuchaczy.


Status prawny jednostki:

Instytucja kultury działająca na podstawie ustawy z 25.10.1991 r. ( z późn. zm.) o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.


Akty prawne regulujące funkcjonowanie jednostki:

Polski Chór Kameralny jest samorządową instytucja kultury działającą na podstawie:
Ustawy z dnia 25 października 1991 roku o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.
• Uchwały nr XXI/581/16 Rady Miasta Gdańska z dnia 31 marca 2016 r. w sprawie nadania nowego Statutu miejskiej instytucji kultury pod nazwą: Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis.



Zakres działalności
:

• Prezentowanie muzyki ze szczególnym uwzględnieniem dzieł chóralnych w ramach działalności koncertowej, nagraniowej i wydawniczej
• Organizacja i udział w koncertach, festiwalach i konkursach muzycznych na terenie kraju i za granicą
• Podejmowanie innych form działalności artystycznej mających na celu tworzenie i upowszechnianie kultury muzycznej
• Rozwijanie wrażliwości estetycznej przy pomocy tradycyjnych działań artystycznych, z użyciem dostępnych technik akustycznych i akustyczno-wizualnych
• Współpraca artystyczna z innymi ośrodkami kultury