Drukuj

Wczorajsza wiadomość o odejściu do wieczności Maestro Krzysztofa Pendereckiego przykuła uwagę mieszkańców globu mimo skupienia na szalejącej pandemii. Nieprzeciętny twórca, którego nazwisko rozpoznawalne i cenione na wszystkich kontynentach przywoływało jednoznaczne skojarzenie z muzyka klasyczną i …Polską.

W ciągu ostatnich 20 lat Polski Chór Kameralny wielokrotnie miał zaszczyt pracować i spotykać się z Profesorem, w rodzinnym Gdańsku jak w wielu miastach w Polsce czy na zagranicznych tournée, na Jego osobiste zaproszenie, nagrywać Jego utwory na chór a cappella, odbierać z Jego rąk te ze specjalną dedykacją. Każda najmniejsza okazja do przebywania z Maestro była nas nobilitująca, napawała dumą i dawała poczucie tworzenia historii.

Maestro Krzysztof Penderecki dla członków Polskiego Chóru Kameralnego, na czele z jego dyrygentem Janem Łukaszewskim, był nie tylko Geniuszem pięciolinii lecz również Przyjacielem.

Pierwsze nagranie muzyki Krzysztofa Pendereckiego dokonane przez Polski Chór Kameralny (wtedy funkcjonujący jako Schola Cantorum Gedanensis) to Agnus Dei powstałe w 1981, a zarejestrowane na kasecie Tschaikowsky, Verdi, Penderecki, Łuciuk, Negro Spirituals, Russisches Volkslied wydanej przez Verlag Dr. Rossek. W 2008 nakładem Musica Sacra Edition ukazała się płyta z utworami kompozytorów polskich Kilar | Penderecki | Borkowski | Łukaszewski | Chyrzyński | Kowalski-Bansewicz – na niej dwa kolejne utwory Mistrza: Veni Creator Spiritus, Benedictus. W 2009 światło dzienne ujrzała jedna z najważniejszych pozycji w dyskografii Polskiego Chóru Kameralnego: Penderecki | Complete Choral Works | Wszystkie Dzieła Chóralne. Wielokrotnie nagradzane, cenione przez krytyków wydawnictwo doczekało się także drugiej części: płyta Penderecki | Choral Works | Utwory Chóralne cz. 2 została wydana w roku 2013. Wspomniane dwa albumy opublikowane przez DUX – oba nagrodzone prestiżową nagrodą Francuskiej Akademii Fonograficznej Orphee d’Or – stanowią niemal kompletny zestaw utworów Krzysztofa Pendereckiego na chór a cappella.

W 2014 ukończona została niezwykle kunsztowna publikacja Krzysztof Penderecki. Missa Brevis. Szkice, rękopis, nagranie. Krzysztofowi Pendereckiemu z okazji 81. Urodzin pod red. Artura Matysa. Ukazała się w nakładzie 199 numerowanych egzemplarzy i zawiera, oprócz CD
z nagraniem Missa Brevis, także faksymile szkiców i partytur kompozytora.

Jeden utwór Krzysztofa Pendereckiego znalazł się także na ostatniej płycie Chóru – Polska muzyka chóralna – wydanej w DUXIE w 2018. Była to pastorałka My też pastuszkowie, dedykowana osobiście Janowi Łukaszewskiemu, powstała w 2015 i prawykonana przez Polski Chór Kameralny na ostatnim monograficznym koncercie kompozytora, który miał miejsce 30.01.2016 w gdańskim Dworze Artusa.

Poza tym w archiwach Polskiego Radia i Telewizji Polskiej znajdują się liczne nagrania utworów Krzysztofa Pendereckiego pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego jak również pod batutą Krzysztofa Pendereckiego