Media about us


Jedna z nie tak wielu kobiet w dziedzinie zdominowanej przez mężczyzn, wybitna kompozytorka Sofia Gubaidulina, obchodzi w tym roku swoje 80 urodziny. Z tej okazji w miniony piątek po raz pierwszy w Gdańsku został wykonany jej utwór Sonnengesang. W programie koncertu znalazł się też utwór Lulling the sun gruzińskiego kompozytora Giya Kancheliego, także zaprezentowany w Gdańsku po raz pierwszy. Kiedy w przepięknie oświetlonym kościele świętej Katarzyny zabrzmiały pierwsze dźwięki słonecznej kołysanki Kancheliego, wiedziałam już, że ten koncert będzie wyjątkowy. Polski Chór Kameralny zawsze bezbłędnie wykonuje nawet najtrudniejszy repertuar, ale dawno nie czułam się tak poruszona, słuchając ich interpretacji. (...) Piątkowy koncert pokazał, że ta muzyka potrafi być piękna. Ambitny repertuar, znakomici wykonawcy i do tego efektowna oprawa wizualna - oby takie koncerty zdarzały się w Gdańsku coraz częściej.
("Słoneczne pieśni" | Maja Korbut | Dziennik Bałtycki | 3-11-2011)

Θ czytaj całość: Słoneczne pieśni


Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Jerzego Swobody wraz z wiolonczelistą Andrzejem Bauerem oraz perkusistami: Michałem Jastrzębskim, Joanną Bułło oraz Aleksandrą Mozgiel uczcili uroczystym koncertem 80-lecie urodzin rosyjskiej kompozytorki Sofii Gubaiduliny oraz 400-lecie urodzin gdańskiego astronoma Jana Heweliusza. Koncert odbył się w piątek 28 października w gdańskim kościele świętej Katarzyny, który był kościołem parafialnym Heweliusza. W świątyni tej znajduje się grób astronoma, oznaczony pochodzącą z 1659 roku, nagrobną płytą. Oba jubileusze połączyło hasło kosmos. Najpierw zabrzmiał utwór Lulling the Sun jednego z najbardziej znaczących żyjących kompozytorów gruzińskich Giya Kancheli'ego, a potem Sonnengesang (Pieśń słoneczna), autorstwa samej jubilatki. (...) Partia chóru, przepięknie zinterpretowana przez Polski Chór Kameralny, rozpościerała się od melorecytacji na jednym dźwięku do karkołomnych glissand. Podobna różnorodność środków wyrazu cechowała partię wiolonczeli, którą z niezwykłą ekspresją wykonał wybitny polski wiolonczelista Andrzej Bauer. Faktura utworu nieustannie ewoluowała od partii solowych do tutti z udziałem wiolonczeli, 24 osobowego chóru, w którym każdy z głosów operował niezależnymi partiami, i instrumentów perkusyjnych. Koncert ten jest jednym z dowodów na to, że Polski Chór Kameralny jest zespołem, który jest na bieżąco z tym, co się dzieje obecnie w muzyce poważnej i pełni niepodzielną rolę w propagowaniu muzyki współczesnej na Pomorzu.
("Słoneczne brzmienia Polskiego Chóru Kameralnego" | Katarzyna Chmura | Gazeta Wyborcza | 31-10-2011)

Θ czytaj całość: Gazeta Wyborcza


Rozmowa z Janem Łukaszewskim, dyrygentem, dyrektorem naczelnym i artystycznym Polskiego Chóru Kameralnego, dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana w Gdańsku

Skąd Mozart w Gdańsku?
Jan Łukaszewski: W 2006 r. obchodziliśmy na świecie 250. rocznicę urodzin tego wybitnego artysty.
Także my postanowiliśmy uczcić tę rocznicę. Poza tym na naszej decyzji o zorganizowaniu tu festiwalu zaważyło miejsce, gdzie znajduje się siedziba Polskiego Chóru Kameralnego, miejsce, w którym żyjemy, a także w którym ja się urodziłem i wychowałem, czyli okolice parku i Katedry Oliwskiej. Pałac w Oliwie został oddany ostatniemu opatowi oliwskiemu Jackowi Rybińskiemu w roku 1756, czyli w tym samym roku, w którym Mozart się urodził. Pałac i otaczający go park to więc idealna dekoracja dla muzyki mozartowskiej – i budynek, i rosnąca wokół zieleń pochodzą wszak z epoki. Zresztą Jacek Rybiński był wielkim mecenasem sztuki, to on ufundował m.in. organy oliwskie, które zostały ukończone w roku śmierci Mozarta, czyli w 1791. Wiele elementów w Oliwie współgra więc z postacią kompozytora i dlatego postanowiliśmy zorganizować nie jeden poświęcony mu koncert, ale cykliczny festiwal. Zainteresowanie nim jest ogromne. (...)
("Tak grałby dziś Amadeusz" | Anna Bugajska | Rzeczpospolita | 11-08-2011)

Θ czytaj całość: internetowe wydanie Rzeczypospolitej

Hakenberger CD1 | 01 27 Omni Tempore a 8, Exultate Deo

Hakenberger CD1 | 05 28 In Natvitate Domini a 12, Hodie Christus natus est

Pieśni Legionowe 07 Strzelcy

Pieśni Legionowe 12 Róże

PENDERECKI 04 Sanctus

PENDERECKI 09 KADDISH

PENDERECKI Psalm Dawida XXX

Paweł Łukaszewski Musica Sacra 3 Carol & Motets 02 Oj maluśki

Paweł Łukaszewski Musica Sacra 3 Carol & Motets 03 Mędrcy świata

Paweł Łukaszewski Musica Sacra 2 05 Tagesgebet

Paweł Łukaszewski Musica Sacra 2 06 Gabengebet

Paweł Łukaszewski Musica Sacra 2 07 Schlussgebet

Wolność 03 Spij dobrze Synu

Hakenberger CD1 | 05 28 In Natvitate Domini a 12, Hodie Christus natus est

Cultural Institution
City of Gdansk
december 2018
MO TU WE TH FR SA SU
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Mozartiananewsletter