Koncert "Bless this house - Pobłogosław ten dom" w ramach XXIV Międzynarodowego Festiwalu Gaude Mater - Gdańsk

1 maja (czwartek) 2014
godzina 19.00
Kościół św. Katarzyny
Ul. Profesorska 3, Gdańsk

WSTĘP WOLNY

Wystąpią:
Kinderchor der Staatsoper Unter den Linden - Chór Dziecięcy przy Operze Państwowej Unter den Linden
Vinzenz Weissenburger - dyrygent
Frank Schreiber - pianino, organy

W programie:
May H. Brahe (1884-1956) - Bless this house
Johann Sebastian Bach (1685-1750) Psalm 51 (BWV 1083)
1. Tilge, Höchster, meine Sünden
2. Laß mich Freud und Wonne spüren
3. Amen
Zoltán Kodaly (1882-1967) – Túrót eszik a cigány
Lajos Bárdos (1899-1986) - Szellö zug
György Orban (*1947) – Pange Lingua (2007)
William Byrd (1543-1623) – Memento salutis auctor
Miklos Kocsar (*1933) – Salve regina
Franz Biebl (1906-2001) – Ave Maria (Angelus Domini)
Krzysztof Penderecki (*1933) - Sanctus
Engelbert Humperdinck (1854-1921) – Abendsegen (z: Hänsel und Gretel)
Trad. - Irish blessing
Zugabe
Volkslied
G. F. Händel (1685-1759) – Hallelujah (z: Messiah)

Gościnny koncert w Gdańsku Chóru Dziecięcego przy Operze Państwowej Unter den Linden - Kinderchor der Staatsoper Unter den Linden - najstarszego teatru operowego w Berlinie, położonego przy Unter den Linden – głównej historycznej ulicy miasta. Polski Chór Kameralny jest współorganizatorem tego koncertu, młodzi artyści zaś wystąpią na zaproszenie Chóru Chłopięco-Męskiego Pueri Cantores Olivenses.

XXIV MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYKI SAKRALNEJ „GAUDE MATER”

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” to największe w Polsce wydarzenie promujące muzykę religijną – koncertową i liturgiczną. Otworzy go 30 kwietnia na Jasnej Górze Pasja wg św. Jana Jana Sebastiana Bacha w wykonaniu znakomitej Die Kölner Akademie.

Projekt Festiwalu powstał w Częstochowie i tu przez lata był z powodzeniem realizowany i rozwijany. Od 2013 roku Festiwal ma nową formułę - koncerty odbywają się w różnych miastach Polski. Sercem festiwalowych prezentacji pozostaje Częstochowa.

Tegoroczny Festiwal „Gaude Mater” kontynuuje przyjętą przed laty ideę prezentacji muzyki różnych religii, w ramach dialogu kultur, ze wskazaniem na Chrześcijaństwo, Judaizm i Islam. Festiwal promuje również polską muzykę sakralną: współczesną - stawiając na prawykonania oraz dawną - kultywując tradycje i najwybitniejsze osiągnięcia wielowiekowego dziedzictwa polskiej muzyki barokowej zgromadzonej w archiwach OO. Paulinów na Jasnej Górze.

Koncerty odbywać się będą we wnętrzach sakralnych o pięknej architekturze i salach koncertowych o dobrej akustyce. Na program Festiwalu złoży się 17 koncertów, których będzie można posłuchać w Częstochowie, Bełchatowie, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Radomsku, Zabrzu - i po raz pierwszy za granicą - w niemieckim Brauweiler.

W Festiwalu wezmą udział wykonawcy z 9 krajów: Bułgarii, Francji, Gruzji, Iranu, Mongolii, Niemiec, Polski, USA i Wielkiej Brytanii. Wśród kilkuset artystów Festiwal gościć będzie kantora Izraela Randa ze Stanów Zjednoczonych, znakomite chóry: Antischati z Gruzji, ACM Gospel Choir z Wielkiej Brytanii, Le mystere des Voix Bulgares czy Polski Chór Kameralny „Schola Cantorum Gedanensis”. Koncertem finałowym będzie Muzyka sakralna Leszka Możdżera z udziałem artysty, plejady polskich muzyków jazzowych i Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”.

Festiwalowi towarzyszyć będą: X Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski „Musica Sacra”, sesja naukowa „Muzyka w klasztorach” i projekt Etno Gaude Mater poprzedzający główny nurt wydarzenia, prezentujący kulturę Bułgarii i Mongolii.

Festiwal odbywa się pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Śląskiego i Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego. Głównym organizatorem jest Stowarzyszenie Przyjaciół Gaude Mater.
©Małgorzata Nowak, Festiwal Gaude Mater.
Strona Główna Festiwalu Gaude MaterChór Dziecięcy przy Operze Państwowej Unter den Linden to wiarygodny partner muzyczny gmachu opery i innych instytucji nie tylko w Berlinie, ale także i poza nim. Zapewnia solidną edukację muzyczną dla swoich młodych śpiewaków, którzy spotykają się dwa razy w tygodniu, żeby ćwiczyć części „dziecięce” chóru opery: La Boheme, Un Ballo, Tosca, Turandot, Borys Godunow, Dama Kameliowa, Kawaler Srebrnej Róży, Carmen, Kot w butach i baletu Dziadka do orzechów oraz aktualny repertuar koncertowy. Trening artystyczny głosu przeprowadza trzech nauczycieli-śpiewaków.
Na przełomie 2007/2008 Vincent Weissenburger przejął zarządzanie chóru dziecięcego. Od tego czasu oprócz regularnych występów na scenie Opery Narodowej, tournee w kraju i za granicą (m.in. w Dreźnie, Hamburgu, we Włoszech, Francji, Luksemburgu i kilka razy w krajach bałtyckich), chór współpracuje także z takimi orkiestrami, jak: Filharmonia Berlińska lub Rundfunk - Sinfonieorchester.

Chór Dziecięcy przy Operze Państwowej Unter den Linden został zwycięzcą w Narodowym Konkursie Chóralnym w Berlinie w 2010 roku.
W maju 2013 roku, Chór Dziecięcy przy Operze Państwowej Unter den Linden zdobył Złoty Medal na Międzynarodowym Konkursie " Siauliai Cantat " (Litwa).
W czerwcu 2013 roku Chór Dziecięcy przy Operze Państwowej Unter den Linden otrzymał pierwszą nagrodę w Narodowym Konkursie Chóralnym w Berlinie.
W roku 2014 Chór Dziecięcy przy Operze Państwowej Unter den Linden będzie brał także udział w Konkursie Chórów niemieckich w Weimarze.
W bieżącym 2014 roku Chór Dziecięcy przy Operze Państwowej Unter den Linden zaplanował trasy koncertowe m.in. do Polski, Lubeki i Weimaru.
W 2012 chór młodych śpiewaków miał okazję pojawić się w koncertowej produkcji CD z Carmen Bizeta z Filharmonii Berlińskiej i Sir Simon Rattle.Strona www Chóru:
Kinderchor Der Staatsoper Unter Den Linden

Vinzenz Weissenburger
Urodził się w Berlinie a swoją edukację muzyczną rozpoczął w wieku sześciu lat ucząc się gry na fortepianie, organach oraz działając jako ministrant . Od 2001 do 2006 studiował na Uniwersytecie Sztuk Pięknych w Berlinie, gdzie otrzymał dyplom inżyniera dźwięku oraz wiele międzynarodowych nagród. Od 2005 do 2011 studiował dyrygenturę w Akademii Muzycznej w Dreźnie.
Uczestniczył w kursach mistrzowskich (m.in. z The Hilliard Ensemble), a na Festiwalu Bachowskim w Stuttgarcie, pogłębił swoje umiejętności artystyczne. Od 2003 do 2009 był wykładowcą na Uniwersytecie Sztuk Pięknych w Berlinie, a także osobą odpowiedzialną za szkolenia i próby chłopców śpiewających w operze.

Vincent Weissenburger prowadził od roku 2007 do 2013 Chór Kameralny Friedrichstadt Berlinie, od 2011 - Consortium Musicum Berlin, a od 2007 chór dziecięcy w Staatsoper Unter den Linden Berlin, z którym w 2013 roku na Litwie podczas Siaulia Cantat zdobył złoty medal. Następnie w Berlinie, w Narodowym Konkursie Chóralnym zdobył pierwszą nagrodę i udał się wraz z Chórem na tournee po Niemczech, a także we Francji, Włoszech, oraz na Łotwę i Litwę.

Vincent Weissenburger współpracował z takimi dyrygentami, jak Daniel Barenboim, Gustavo Dudamel, Andris Nelsons i Sir Simon Rattle, oraz dyrygował orkiestrami operowymi takimi jak Concerto Brandenburg, Domkammerorchester Berlin, Neue Elbland Philharmonie, Erzgebirgische Philharmonie Aue, Hofer Symphoniker, Kammersymphonie Berlin, das MDR-Sinfonieorchester Leipzig, Philharmonisches Orchester Plauen-Zwickau, Sibelius-Orchester Berlin und der Staatskapelle Berlin.


Strona www:
www.vinzenzweissenburger.de

Frank Schreiber
Urodzony 1981 w Annaberg-Buchholz, otrzymał edukację w szkole muzycznej w rodzinnym mieście oraz w Saksonii, w Specjalnej Szkole Muzycznej w Dreźnie w klasie fortepianu. Studia muzyczne odbył w Szkole Muzyki Kościelnej w Dreźnie oraz na Uniwersytecie Sztuk Pięknych w Berlinie, którą ukończył w 2010 roku z tytułem Master of Music. Uczęszczał na zajęcia Hansa Jürgena Scholze, prof. Martina Strohäckera, prof. Paolo Crivellaro oraz zajęcia improwizacji Christiana Müllera i prof. Wolfganga Seifen. Ponadto kontynuował naukę na kursach mistrzowskich Hansa - Ola Ericssona, Pietera van Dijk i Jürgena Essl. Współpracował z Chórem Kameralnym z Drezna, Hansem - Christophem Rademann i Dreźnieńskim Motettenchor pod dyrekcją Matthiasa Junga, a także jako solista i kameralista organista. Pracował jako muzyk kościelny w Schöneberg w Berlinie oraz jako trener w Staatsoper Unter den Linden w Berlinie.Budynek Opery w Berlinie:


Die Staatsoper Unter den Linden in Berlin-Mitte.,
źródło - Wikimedia commons, autor Beek100http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Berlin,_Mitte,_Unter_den_Linden,_Staatsoper_02.jpg


Ponadto Chór Dziecięcy przy Operze Państwowej Unter den Linden - Kinderchor der Staatsoper Unter den Linden wystąpi też
03.05.2014, godzina 18.45, w Sanktuarium Matki Boskiej Kościerskiej Królowej Rodzin, Kościerzyna
04.05.2014, godzina 13.00, na Dziedzińcu Zamku Średniego w Malborku


Więcej informacji na stronie Pueri Cantores Olivenses, pod poniższym linkiem:
Pueri Cantores Olivneses - najbliższe koncerty

Hakenberger CD1 | 01 27 Omni Tempore a 8, Exultate Deo

Hakenberger CD1 | 05 28 In Natvitate Domini a 12, Hodie Christus natus est

Pieśni Legionowe 07 Strzelcy

Pieśni Legionowe 12 Róże

PENDERECKI 04 Sanctus

PENDERECKI 09 KADDISH

PENDERECKI Psalm Dawida XXX

Paweł Łukaszewski Musica Sacra 3 Carol & Motets 02 Oj maluśki

Paweł Łukaszewski Musica Sacra 3 Carol & Motets 03 Mędrcy świata

Paweł Łukaszewski Musica Sacra 2 05 Tagesgebet

Paweł Łukaszewski Musica Sacra 2 06 Gabengebet

Paweł Łukaszewski Musica Sacra 2 07 Schlussgebet

Wolność 03 Spij dobrze Synu

Hakenberger CD1 | 05 28 In Natvitate Domini a 12, Hodie Christus natus est

BIP
Instytucja Kultury
Miasta Gdańska
grudzień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO N
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Mozartiananewsletter