23. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej Gaude Mater | Koncert w 80. rocznicę urodzin Henryka Mikołaja Góreckiego

1 maja 2013 | środa | godzina 20:00 | Kościół św. Katarzyny | Gdańsk | ul. Profesorska 3

Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis wraz z dyrygentem Janem Łukaszewskim od wielu lat występują podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater w Częstochowie. W tym roku festiwal poszerzył swoją formułę - nie odbywa się już tylko w Częstochowie, ale także w Katowicach, Lublińcu, Radomsku, Krakowie i Gdańsku.
Podczas pierwszego dnia Festiwalu - 1 maja w Kościele św. Katarzyny w Gdańsku zaśpiewamy kompozycje Henryka Mikołaja Góreckiego (w 80. rocznicę jego urodzin). Po raz pierwszy zabrzmi także utwór "Pod Twoją Obronę" brytyjskiego twórcy Ambrose Fielda. Tak pisze on o swojej kompozycji:
Ten obszerny współczesny utwór wokalny został napisany specjalnie dla Polskiego Chóru Kameralnego, ku czci Henryka Mikołaja Góreckiego, jego życia i twórczości.
Górecki był jednym z najważniejszych nowatorów świata muzycznego XX-tego wieku. Stworzył całkiem nowe, dokładnie usystematyzowane techniki komponowania pięknych struktur muzycznych, które były w stanie utrzymać uwagę słuchaczy przez długi okres czasu, co było kontrastem w odniesieniu do innych europejskich twórców awangardowych, którzy w tym czasie albo poświęcali się małym formom, albo byli po prostu tylko obserwatorami. Górecki zezwalał na takie zastosowanie tekstu, jakby pełnił on funkcję instrumentu, a jego harmonijny język ukazuje także dbałość o dźwięk i barwę zachowując pewien rodzaj logiki w strukturze kompozycji.
Mój najnowszy utwór „Pod Twoją Obronę” jest muzyczną odpowiedzią na utwór Góreckiego pod tym samym tytułem. Jednak zdecydowałem, że nie będę w żaden sposób cytował utworu Góreckiego, ani „pożyczał" jego muzyki! Nie jesteśmy godni jakiejkolwiek ingerencji czy wprowadzania zmian w jego utwory. Chciałem natomiast stworzyć taką kompozycję, która przez swą budowę odda nastrój dzieł Góreckiego. I wierzę, że Górecki doszukałby się w moim utworze podobieństw strukturalnych i procesowych.
Podczas komponowania szukam inspiracji we wczesnym renesansie, przekładając ówczesne techniki na bardziej współczesne metody. Podobnie jak większość dzieł wokalnych Góreckiego opieram się także na minimalnym zapisie, jednak przez kombinację poszczególnych linijek, cel i znaczenie utworu stają się bardziej wyraźne. Postanowiłem, iż zostawię oryginalny tekst „Pod Twoją Obronę”, tak dobrze znany wszystkim Polakom.
Moja kompozycja to polifonia, rozwijająca się bardzo wolno, dająca możliwość przebłysku solistów na tle całości. Pojedyncze głosy umiejscowione są wokół publiczności, dzięki czemu zyskamy ciągłe napięcie dramaturgii zarówno miejsca jak i czasu. Taka gra akustyczna to ważna część tego utworu, której celem jest pomieszanie zachodzących na siebie linijek i wprowadzenie w jednolity i niezwykły świat dźwięków.


Program:


Henryk Mikołaj Górecki – Przybądź Duchu Święty op. 61
Henryk Mikołaj Górecki – Totus Tuus op. 60
Henryk Mikołaj Górecki – Pieśń Rodzin Katyńskich op. 81
Henryk Mikołaj Górecki – Matko Najświętsza op. 54 (z cyklu „Pieśni Maryjne”)
Ambrose Field (Wielka Brytania) - In memoriam: H. M. Górecki: Pod Twoją Obronę*
* światowe prawykonanie

Wykonawcy


» Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis
» Jan Łukaszewski | dyrygent

Θ więcej: gaudemater.com
Organizator Festiwalu: Stowarzyszenie Przyjaciół Gaude Mater w Częstochowie
Dyrektor Festiwalu: Małgorzata Zuzanna Nowak
Θ pobierz program całego festiwalu:


Hakenberger CD1 | 01 27 Omni Tempore a 8, Exultate Deo

Hakenberger CD1 | 05 28 In Natvitate Domini a 12, Hodie Christus natus est

Pieśni Legionowe 07 Strzelcy

Pieśni Legionowe 12 Róże

PENDERECKI 04 Sanctus

PENDERECKI 09 KADDISH

PENDERECKI Psalm Dawida XXX

Paweł Łukaszewski Musica Sacra 3 Carol & Motets 02 Oj maluśki

Paweł Łukaszewski Musica Sacra 3 Carol & Motets 03 Mędrcy świata

Paweł Łukaszewski Musica Sacra 2 05 Tagesgebet

Paweł Łukaszewski Musica Sacra 2 06 Gabengebet

Paweł Łukaszewski Musica Sacra 2 07 Schlussgebet

Wolność 03 Spij dobrze Synu

Hakenberger CD1 | 05 28 In Natvitate Domini a 12, Hodie Christus natus est

BIP
Instytucja Kultury
Miasta Gdańska
grudzień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO N
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Mozartiananewsletter